Masu slepkava Breivīks tiesā uzvar valsti – daļēji apmierināta viņa prasība par “necilvēcīgo” dzīvi cietumā

Pievienot komentāru
Masu slepkava Breivīks tiesā uzvar valsti – daļēji apmierināta viņa prasība par “necilvēcīgo” dzīvi cietumā
Foto: EPA / LETA

Norvēģijas tiesa šodien daļēji apmierināja masu slepkavas Andersa Bēringa-Breivīka prasību pret valsti par viņa “necilvēcīgajiem” ieslodzījuma apstākļiem.

Tiesa konstatējusi, ka ieslodzījuma apstākļi atzīstami par necilvēcīgu izturēšanos, norādot, ka Bērings-Breivīks gandrīz piecus gadus turēts izolācijā. Tajā pašā laikā tiesa atzina, ka viņa tiesības uz korespondenci nav tikušas pārkāptas. Tas nozīmē, ka Norvēģijas valstij tagad būtu jāatvieglo viņa ieslodzījuma apstākļi.

Tiesa gan, spriedumu vēl ir iespējams pārsūdzēt. 2011. gada 22.jūlijā Breivīks sarīkoja sprādzienu Norvēģijas valdības ēku kvartālā Oslo centrā, nogalinot astoņus cilvēkus, bet tad devās uz Ūteijas salu, kur Darba partijas jauniešu organizācijas vasaras nometnē nošāva 69 cilvēkus – pārsvarā pusaudžus.

Foto: Breivīka tiesas sēde

Gadu vēlāk Oslo tiesa atzina Bēringu-Breivīku par vainīgu 77 cilvēku slepkavībā, piespriežot viņam maksimāli iespējamo 21 gadu cietumā ar iespēju soda termiņu pagarināt, ja pēc tā izciešanas viņš tiks atzīts par joprojām bīstamu sabiedrībai. Notiesātais cietumā tiek turēts izolācijā no pārējiem ieslodzītajiem, un viņa korespondence tiek ierobežota. Pats slepkava savus ieslodzījuma apstākļus ir raksturojis kā “spīdzināšanu” un “elli”.

Lasi vēl