Maskavas centrā pulcējas tūkstošiem cilvēku, pieprasot brīvas un godīgas vēlēšanas

2 komentāri
Maskavas centrā pulcējas tūkstošiem cilvēku, pieprasot brīvas un godīgas vēlēšanas
AP/SCANPIX

Vismaz 12 000 cilvēku, tostarp opozīcijas politiķi, sestdien pulcējušies uz mītiņu Maskavas centrā, pieprasot brīvas un godīgas pašvaldību vēlēšanas, liecina Krievijas Iekšlietu ministrijas publiskotie dati.

Iepriekš nevalstiskā organizācija “White Counter” ziņoja par 10 000 protesta akcijas dalībnieku.

Opozīcijas politiķi un atbalstītāji pulcējās pēc tam, kad Maskavas varasiestādes atteicās reģistrēt Kremļa kritiķu kandidatūras septembrī gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

Ziņu aģentūra “Interfax” vēstīja, ka mītiņš Saharova prospektā ir saskaņots ar Maskavas atbildīgajām institūcijām.

Apkaimē pastiprināti drošības pasākumi, tostarp izvietoti vairāki desmiti specvienības “Omon” darbinieku, policijas un citu struktūru pārstāvji.

Protesta akciju organizē oficiāli nereģistrētā Krievijas Liberālistu partija.

“Šis mītiņš ir par vienlīdzību likuma priekšā un pret amata noziegumiem,” norādīts mītiņa pieteikumā.

Mītiņa organizatori vēlas atbalstīt neatkarīgos kandidātus Anastasiju Brihanovu, Jūliju Galjaminu, Kirilu Gončarovu, Dmitriju Gudkovu, Ivanu Ždanovu, Sergeju Mitrohinu, Jeļenu Rusakovu, Ļubovu Soboļu, Aleksandru Solovjevu, Konstantīnu Jankausku un Iļju Jašinu.

15. un 16. jūlijā reģionālā vēlēšanu komisija atteica šiem politiķiem kandidatūras reģistrāciju pašvaldību vēlēšanām.

Jankausks mītiņa dalībniekiem sacīja, ka “šis mītiņš ir par pašcieņu un cieņu. Mums nozaga parakstus. Šis mītiņš ir pret zādzību”.

Arī Gudkovs sacīja, ka paraksti par viņa kandidatūru ir nozagti.

Uz skatuves iznāca arī Soboļa, kura jau septiņas dienas turpina badastreiku. “Šī ir mūsu pilsēta. Mēs pieprasām, lai visiem kandidātiem ir iespēja piedalīties vēlēšanās,” viņa teica.

Sanākušos uzrunāja arī opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs. Viņš Maskavas mērijai piedāvāja miermīlīgu kompromisu: “līdz svētdienai reģistrēt visus, vai nākamajā svētdienā visi pulcēsies pie Maskavas mērijas”.

14. jūlijā Maskavā notika akcija, kad neatkarīgie kandidāti tikās ar vēlētājiem. Krievijas Iekšlietu ministrija paziņoja, ka sapulcējās ap tūkstoš cilvēku, kas pieprasīja neatkarīgo kandidātu reģistrāciju un izbeigt praksi, kad formālu iemeslu dēļ tiek anulētu kandidātu atbalstītāju paraksti.

Pēc vairākām stundām sanākušie sāka izvietot teltis nakts streikam, bet tiesībsargājošās institūcijas izklīdināja sanākušos. Oficiālā informācija liecina, ka aizturēti tika 25 cilvēki.

Kopš 15. jūlija kandidāti ik dienu tiekas ar saviem vēlētajiem, pieprasot atļauju kandidēt vēlēšanās. Pirmdien tika atcelta iepriekš plānotā kandidātu tikšanās ar Maskavas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Valentīnu Gorbunovu.

Kandidātiem Maskavas domes vēlēšanām līdz 6.jūlijam bija jāiesniedz 4500 paraksti par atbalstu viņu virzīšanai.

Vēlēšanu komisija norādīja, ka daudzi no opozīcijas kandidātu atbalstītāju parakstiem nebija derīgi, jo to vārds, adrese vai pases dati nebija pareizi.

Maskavas domes vēlēšanas notiks 8.septembrī. Tiks ievēlēti 45 deputāti vienmandāta apgabalos.