Maskavā plāno Ņemcova memoriālu pārvērst būvbedrē

Pievienot komentāru
Maskavā plāno Ņemcova memoriālu pārvērst būvbedrē
Foto: Reuters/Scanpix

Teju divus gadus, mainoties un viens otru savstarpēji atbalstot, Maskavā, iepretim Kremlim, ziedu kalnus un vārgas sveču liesmas sargā grupiņa aktīvistu. Tā ir pazīstamā Krievijas opozicionāra Borisa Ņemcova slepkavības vieta, kuru tagad Maskavas vara paredzējusi pārvietot, it kā plānoto būvdarbu dēļ – opozīcijas atbalstītāji tam asi iebilst.

Pašveidotais memoriāls, kurā iedzīvotāji un vairums sērotāju atstāj ziedus, vainagus un Ņemcova attēlus, pieminot redzamo opozīcijas politiķi, nu ir pakļauts vēl nezināmam liktenim. Ņemcova atbalstītāji norāda, ka amatpersonu vēlme atjaunot tiltu pirms tur vēl ir uzbūvēts paliekošs memoriāls, vērtējama kā skaidrs signāls, ka Kremlis vairs nevēlas redzēt opozicionārus pie savām durvīm.

Aktīvisti norāda, ka pašu cilvēku uzturētā piemiņas vieta bijusi izpostīta vairāk nekā 30 reizes. Sētniekiem, it kā tīrot ielu, aizslauka un nobrucina noliktos ziedus, savukārt huligāni nebaidoties saspārdīt memoriālu, kad tiem iegribas. Arī policija vairākkārt aizturējusi sērotājus, uzstājot, ka viņi traucē sabiedriskajai kārtībai.

Amatpersonas paredz, ka būvdarbi noritēs no šā gada maija līdz nākamā gada jūlijam. Atbildīgās iestādes gan taisnojās, ka lēmums labot tiltu neesot politiski motivēts, taču opozīcijas politiķi un atbalstītāji uzstāj, ka tādā veidā Kremlis cer atņemt protestētājiem vienu no lielākajām pulcēšanās vietām, kas vienojusi cilvēkus jau divus gadus.

Līdzīgu taktiku Maskava esot izmantojusi 2010. gadā, kad tika slēgts Triumfa laukums, kurš bija kļuvis par protestētāju iemīļotu vietu, līdz zem tā tika sākta autostāvvietas celtniecība.