Komentāri

Pagājušajā nedēļas nogalē bez hokeja un boksa mača līdzi jutām arī Eirovīzijas dziesmu konkursam, kurā Latvijas pārstāvis Justs Sirmais finālā godam ieguva 15. vietu. Taču daudz lielāka intriga bija ap ko citu – Ukrainas un Krievijas pārstāvju pozīcijām. Skatītāju balsojums kā uzvarētāju ierindoja Sergeju Lazarevu, taču ar žūrijas palīdzību 1. vieta tomēr tika ukrainietei Džamalai. Tas izsaucis Maskavas sašutumu, ka konkurss ticis politizēts.

Uzreiz pēc rezultātu paziņošanas Lazarevs bija savaldīgs, lai gan acīmredzami vīlies. Skatītāji viņu pārliecinoši atzina par labāko, taču kopvērtējumā viņš tomēr palika trešais, iepaliekot Ukrainas un Austrālijas pārstāvju sniegumam.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sergejs Lazarevs, Krievijas pārstāvis Eirovīzijā:
Ko lai saka? Sajūtas ir divējādas. Darījām ļoti daudz, lai godam pārstāvētu savu valsti. Domāju, ka tas arī izdevās, un galvenais, ka skatītāji visā Eiropā to novērtēja.

Izšķirošs šoreiz bija nacionālo žūriju balsojums, un tas uzvarēt ļāva ukraiņu pārstāves Džamalas dziesmai par Krimas tatāru deportācijām 1944. gadā. Meitene, pati piederēdama šai etniskajai grupai, emocionāli izdziedāja arī savas ģimenes stāstu – starp represētajiem tolaik bija arī viņas vecmāmiņa. Mājās atgriežamies, dziedātāju sagaidīja kā varoni, un no aizkustinājuma Džamala pat apraudājās.

Džamala, Eirovīzijas 2016. gada uzvarētāja:
Krimas tatāru vēsture ir sadzirdēta, sāpes ir uzklausītas! Tie, kuri teica, ka Ukraina Eiropai neko nenozīmē, kļūdījās!

Zaudējuma rūgtumu tomēr nespēj sagremot Maskavā, kur ir pārliecināti – jau dziesmas izvēle Ukrainai bija politizēta, lai gan Eirovīzijā dziesmu tekstos politisks saturs ir stingri aizliegts. Organizatoru taisnošanos, ka “Eirovīzijas dziesmu konkurss ir pilnīgi apolitisks, un mēs darām visu iespējamo, lai tas tāds arī paliktu”, Krievijā uztver skeptiski.

Organizatoru pārstāvis Deivs Gudmans par atļauju ukrainietei izpildīt Krimas problemātikai veltītu dziesmu izteicies šādi: “Ukrainas dziesma tika apstiprināta, jo tās saturs veltīts vēsturiskiem, nevis politiski aktuāliem notikumiem.”

Starp rindiņām tomēr tiek vilktas paralēles ar aktuālo situāciju, proti, Krievijas īstenoto Krimas aneksiju.

Pie Lazareva priekšnesuma strādāja pats dziesmas autors, estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs, un viņš pēc rezultātu paziņošanas kanālam Россия 24 atklāti izteica šaubas par žūrijas objektivitāti.

Filips Kirkorovs, Krievijas pārstāvētās dziesmas autors:
Nedomāju, ka ikviena ģimene Eiropā ir politizēta, citādi tik daudzi nebalsotu par Serjožu (Sergeju Lazarevu). Bet kas bija tie cilvēki nacionālajās žūrijās, kas aiz slēgtām durvīm balsoja, un pēc kā viņi vadījās – mūzikas vai politikas – tas jau ir cits jautājums.

Eirovīzijas skandāla dēļ no interneta dzīlēm atkal izvilkta Lazareva intervija no 2014. gada vasaras, kad īsi pēc aneksijas Ukrainas televīzijā dziedātājs pauda Kremlim nelojālu pozīciju. Uz žurnālistes jautājumu, vai, pēc Lazareva domām, Krima ietilpst Krievijas sastāvā, dziedātājs atbildēja noliedzoši.

Žurnāliste: – Tev Krima ir Krievija?
Lazarevs: – Nē, man nē. Man par to varbūt lidos tomāti no krievu fanātiķu puses, bet es esmu pieradis, ka atbraucu uz Jaltu, un man tā ir Ukraina.

Atsevišķi prezidenta Vladimira Putina partijas Vienotā Krievija politiķi pēc ukrainietes uzvaras Eirovīzijā aicinājuši nākamgad, kad konkurss norisināsies Ukrainā, to boikotēt.

Foto

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl