Maskavā cīņā par iespējām atgūt vēlēšanu tiesības noticis lielākais iedzīvotāju protests pēdējo astoņu gadu laikā

1 komentārs
Maskavā cīņā par iespējām atgūt vēlēšanu tiesības noticis lielākais iedzīvotāju protests pēdējo astoņu gadu laikā
REUTERS/SCANPIX

Sestdien Krievijā aizvadītie masu protesti bijuši lielākie pēdējo astoņu gadu laikā. Demonstranti sankcionētā mītiņā pieprasīja caurspīdīgas rudenī gaidāmās mēra vēlēšanas, kā arī iestājās par citu protestētāju atbrīvošanu no aresta.

“Atgūsim sev vēlēšanu tiesības!” ar šādiem saukļiem un oficiālo demonstrācijas nosaukumu sestdien Maskavas Saharova prospektā devās aptuveni 60 000 cilvēku, padarot to par lielāko opozīcijas demonstrāciju kopš 2011. gada. Toreiz protesti arī bija par vēlēšanu tēmu – sanākušie iebilda pret parlamenta vēlēšanu rezultātiem.

Sestdien cilvēku prasības bija tādas pašas kā iepriekšējos trijos mītiņos – atļaut neatkarīgajiem kandidātiem startēt mēra vēlēšanās septembrī. Iepriekš vēlēšanu komisija liedza startēt vairākiem prominentiem opozicionāriem, vairāki no viņiem vēlāk aizturēti, vēl daudziem noraidītas apelācijas, vēlēšanu pieteikuma pārskatīšanai.

Viena no opozīcijas līderēm – Ļubova Soboļa – sestdien arī tika aizturēta vēl krietni pirms protesta. Pēc lieguma startēt vēlēšanās viņa sāka bada streiku. Likumsargi ielauzās viņas birojā, sāka kratīšanu un paziņoja, ka viņa tiek aizturēta pēc aizdomām par provokāciju organizēšanu.

Pretstatā iepriekšējām nesankcionētajām demonstrācijām, šoreiz aizturēto skaits ir krietni mazāks. Protestos Maskavā diena varasiestāžu busiņos beidzās teju 150 cilvēkiem. Vēl citās Krievijas pilsētās tika organizēti līdzīgi protesti, Sanktpēterburgā aizturēti 86 protestētāji.

Lielais vairums arestu veikti pēc tam, kad no skatuves opozicionāra Alekseja Navaļnija līdzgaitnieks aicināja cilvēkus doties pastaigā prezidenta administrācijas ēkas virzienā. Kliedzienu ”kauns” pavadībā policija gan vēlāk viņu apcietināja.

Jāatgādina, ka divās iepriekšējās nesankcionētajās protesta akcijās Krievijas galvaspilsētā varasiestādes aizturēja kopumā aptuveni 2400 cilvēkus.