Maskava atriebsies Turcijai par lidmašīnas notriekšanu ar ekonomiskām sankcijām

4 komentāri
Maskava atriebsies Turcijai par lidmašīnas notriekšanu ar ekonomiskām sankcijām
Dennis Jarvis / Flickr

Krievijas attiecības ar Turciju turpina pasliktināties. Pēc tam, kad Turcija šonedēļ notrieca Krievijas iznīcinātāju, Maskava gatavo vairākas ekonomiskās sankcijas. Jau šobrīd pastiprināta kontrole pār pārtikas un lauksaimniecības produktu importu.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins gaida Turcijas atvainošanos par lidmašīnas notriekšanu, taču šobrīd neizskatās, ka Turcija būtu gatava to darīt.

“Turcijas ražotāji ir vairākkārt pārkāpuši Krievijas normas, tāpēc valdība ir izdevusi rīkojumu pārtikas drošības uzraudzības dienestam pastiprināt kontroli pār Turcijas pārtikas un lauksaimniecības preču importu, veikt papildu pārbaudes uz robežas un arī ražotnēs pašā Turcijā,” norāda Krievijas atbildīgās amatpersonas.

Taču tas ir tikai sākums. Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs šodien deva rīkojumu sagatavot plašu sarakstu ar sankcijām pret Turciju.

“Šie dokumenti iekļaus aizliegumus un ierobežojumus Turcijas ekonomisko struktūru aktivitātēm Krievijas teritorijā, ierobežojumus un aizliegumus saistībā ar preču kustību, kā arī pakalpojumiem, ko sniedz Turcijas kompānijas. Tiks ieviesti arī citi ierobežojumi,” pauda Medvedevs.

Tiesa gan, Turcijai vēl ir vismaz viena iespēja glābt situāciju, tā liecina Kremļa saimnieka Vladimira Putina izteikumi.

“Līdz šim mēs neesam saņēmuši ne atvainošanos augstākajā politiskajā līmenī, ne ierosinājumus par zaudējumu kompensāciju, ne arī solījumus sodīt tos, kas ir vainīgi šajā noziegumā. Izskatās, ka Turcijas valdība ar nodomu dzen Krievijas un Turcijas attiecības strupceļā. Mums ir žēl,” sacīja Putins.

Turcijas prezidents gan ir norādījis, ka viņa valsts politika nemainīsies, un saglabājis nostāju, ka viņa valsts vienkārši ir aizstāvējusi savu drošību. Pēc viņa teiktā, Krievija pārāk emocionāli reaģē uz šonedēļ piedzīvoto incidentu, par kuru Ankarai un Maskavai ir katrai savs viedoklis.

“Šobrīd izskan draudi – kopīgie projekti var tikt apturēti, sakari var tikt sarauti. Vai politiķiem vajadzētu mētāties ar šādiem izteikumiem? Vispirms – politiķiem un armijas pārstāvjiem būtu jāapsēžas un jāizrunā šis jautājums. Un pēc tam – jāizvērtē, kur pieļautas kļūdas. Ja mēs to nedarām, bet nākam klajā ar emocionāliem paziņojumiem, tas nav pareizi,” sacīja Turcijas prezidents.

Tikmēr Turcijā jau izskan bažas par gaidāmajiem zaudējumiem. Pirmie tos sākuši aprēķināt tūrisma nozares pārstāvji, kuriem Krievijas tūristi ir otrs lielākais klients aiz vāciešiem. Līdz ar Rietumu sankciju ieviešanu pret Maskavu krievu tūristu skaita samazināšanās jau bija jūtama, taču tagad tas kritīsies vēl straujāk, smagi cērtot pa kabatu nozarē strādājošajiem Turcijas uzņēmumiem.

4 komentāri