Marokā atklāts 1,3 miljonus gadu sens akmens laikmeta cirvis

1 komentārs
Marokā atklāts 1,3 miljonus gadu sens akmens laikmeta cirvis
AFP/SCANPIX

Arhelogi Marokā paziņojuši par 1,3 miljonus gadu senu atradumu – Ziemeļāfrikas akmens laikmeta roku cirvja ražotni.

Ar šī atraduma palīdzību ir iespējams noteikt, ka “Acheulian”, kas ir arheoloģiska akmens instrumentu ražošanas nozare, tomēr sākusies vairākus simtus tūkstošus agrāk nekā līdz šim uzskatīts. Šāda tipa instrumentu ražošana tiek saistīta ar pirmo saprātīgo būtni – Homo erectus.

Cirvja ražotne tika atrasta izrakumu laikā akmeņlauztuvēs netālu no Kasablankas.

Pirms nozīmīgā atraduma tika uzskatīts, ka “Acheulian” akmens instrumentu ražošanas industija Marokā sākās pirms 700 000 gadu. 1969.gadā kādā alā tika atrasta puse cilvēka apakšžokļa un tā liecina, ka “Acheulian” pirmssākumi meklējami divtik senā pagātnē.

Pētnieku komandu veidoja 17 cilvēki no Marokas, Francijas un Itālijas, un viņu atklājums ir balstīts kaulu izpētē.

Marokas arheologs šo atklājumu ir nosaucis par “hronoloģisku atsitienu”. “Acheulian” pirmssākumi Marokā, nu ir datējami daudz tuvāk tam laikam, kad izveidojās Dienvidāfrika un Ziemeļāfrika, attiecīgi 1,6 un 1,8 miljonus gadu atpakaļ.

2017.gadā Marokā piecu Homo sapiens fosīliju atklāšana bija revolucionāra, jo tika atklāts, ka tās ir 300 000 gadu senas. Šīs Marokas fosīlijas bija daudz senākas par ļoti līdzīgām fosīlijām, kas tika atrastas Etiopijā. Tur tās bija 195 000 gadus senas.

Šāda veida atklājumi ir ļoti nozīmīgi tā iemesla dēļ, ka runa ir par pirmsvēstures posmu, par kuru ir ļoti maz faktisko liecību un materiālu. Katrs jauns šāds atklājums ir milzīgs atspēries zinātnes attīstībā.

1 komentārs