Marihuānu tirgo maisiem, kārtību kontrolē skūti vīri! Dānijas galvaspilsētā izveidojusies “autonoma narkoteritorija”

17 komentāri
Marihuānu tirgo maisiem, kārtību kontrolē skūti vīri! Dānijas galvaspilsētā izveidojusies “autonoma narkoteritorija”
FOTO: Jānis Zvērs

Dānijā ir apdzīvota vieta Kristiānija, kurā nav ļauts ierasties ar lielajām TV kamerām, jo vietējie uzskata, ka šādā veidā viņi tiek apdraudēti. Tomēr TV3 Ziņu filmēšanas grupa, izmantojot viedierīču kameras, iemūžināja, kā šajā “pilsētā” noticis policijas un vietējo narkotiku tirgotāju savstarpējais tracis.

Dažos vārdos aprakstot, Kristiānijā tiek tirgotas narkotikas, ir daudz imigrantu, kā arī tā ir noziedzības un reizē bohēmas centrs. Kā hipiju komūna šī vieta tika izveidota pirms vairāk nekā 40 gadiem, bet laika ritējumā kļuva pazīstama ne tikai ar mākslinieku darbnīcām, brīvdomību, spilgtajiem sienu gleznojumiem, bet tieši ar narkotiku tirdzniecību.

Uz Kristiānijas sienām atzīmēti vietējās komūnas nerakstītie noteikumi. Nekādas smagās narkotikas kā heroīns, bet gan “zaļā gaisma” marihuānai un hašišam.

“Pusher street” jeb, latviskojot, “narkotirgoņu iela”. Te kārtību uzrauga skūti vīri, kas rūpīgi vēro, lai neviens nefilmē vai nefotografē. Uz paštaisītiem finiera galdiem pārdevēji piedāvā ikvienam iegādāties hašiša klučus, jau satītus zālītes kāšus. Hašišs maksā no 13 eiro gramā, marihuāna – ap 15 eiro gramā. Pirkt var pat bērni, marihuānu tirgo maisiem. Un tas viss modernās Dānijas galvaspilsētā.

Te regulāri notiek policijas reidi. Arī TV3 Ziņu vizītes laikā pēkšņi atskanēja kliedzieni – policija uz zemes noguldījusi narkotirgoņus. Burzmā sastapt izdevies arī kādu bijušo rīdzinieku – izdzirdot sarunu latviešu valodā, viņš pats uzrunā un stāsta par šeit notiekošo.

Nu, tur vienkārši dīlerus ņem ciet, nu b**! Nu, nekas, redzēs, kas sanāks. “Musara” [policisti] ir tur, šeit, ja nu kas, mans draugs apsargā apkārtni. Kristiānijas sargs. Ja kas, viņi bļauj – policija! Un visi mūk, kur vien var. Gadās, kad ienāk formā, gadās arī kā tagad, kad civilajā.

Tikmēr agresīvi noskaņotie narkotirgoņi ar rēcieniem dzen policiju prom. Likumsargi atkāpjas un atkal ieņem pozīcijas, uz priekšu.

Šobrīd izveidojusies absurda situācija: stūrī iespiesta policija, kurai nāk virsū kliedzošs bars, un policija to vien dara, kā kāpjas atpakaļ. Viņiem šeit nav nekādas varas!

Uzmeklēts arī Kristiānijas vietējās televīzijas operators, kas filmēja notiekošo haosu. Tādi skati te ir bieži.

TV3 Ziņas: Dīvains skats: lieli policisti, bez ieročiem, mūk prom. Viņiem bail no jums?

Vietējais operators: Mēs esam 44 gadus šeit. Viņiem nav bail no Kristiānijas iemītniekiem, bet no cilvēkiem vispār.

TV3 Ziņas: Kas notiek, ja es nopērku te zālīti un mani pieķer? Liek cietumā?

Vietējais operators: Nē, ir naudassods. Pirmo reizi 1000 kronu, tad 2000, tad 3000.

2016. gadā mediji ziņoja, ka Kristiānijā reida laikā narkotirgonis no Bosnijas sašāva divus policistus un vienu vietējo. Šāvējs bijis Islāma valsts atbalstītājs.

2004. gadā Dānijas parlaments deva rīkojumu izbeigt teritorijā gadu desmitiem pastāvējušo atklāto narkotiku tirdzniecību, taču likumsargi izrādījušies bezspēcīgi. Narkotirgoņu ielu policija izdemolēja vērienīgā reidā, taču trīs stundas vēlāk narkodīleri bija atpakaļ un darbojās pilnā sparā.