“Mani tas “Brexit” nebiedē.” Kā Latvijas uzņēmēji Lielbritānijā gatavojas “Brexit”?

5 komentāri

Kā “Brexit” ietekmēs Lielbritānijā strādājošos Latvijas uzņēmējus? To pirmdien Londonā skaidroja Latvijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) pārstāvji, tiekoties ar britu enerģētikas, rūpniecības un uzņēmējdarbības ministriju speciālistiem.

“Beidzot esmu piepildījis savu sapni un atvēris latviešu veikaliņu ”Rīga”, un mani tas “Brexit” nebiedē,” saka Uldis Osis, kurš Anglijas pilsētā Regbijā ir atvēris latviešu pārtikas produktu veikalu. Bezvienošanās “Brexit” to padara par riskantu biznesu, jo produktiem no Eiropas Savienības (ES) gaidāmi augsti un neizdevīgi nodokļi. Pirmās sekas jau izjutis no latviešu produktu piegādātājiem, kas piesardzībai jau ir cēluši cenas.

“Jūtams, ka vairākas bāzes, kas piegādā mums latviešu preci, jau pēdējā mēneša laikā ir cēluši cenas vidēji par 10 vai 15%. Citām precēm ir jau pat par 20% augšā,” norāda Osis.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Veikalnieks Anglijā prognozē, – jau novembrī cenas varētu vēl kāpt. Tad pats sēdīšoties pie stūres vest produktus no Latvijas.

“Lai es kā mazais tirgotājs ievestu ar papīru nokārtošanu, nāksies vidēji par 20 vai 30% pacelt cenas. Tas ir gadījumā, ja būs “cietais” breksits. Varbūt būs problēmas ar ievešanu, bet cilvēkiem jau ir jāēd, cilvēkiem patīk mūsu preces, un cilvēki tāpat nāks pirkt un maksās vai nu mārciņu, vai pusotru mārciņu,” bilst Osis.

Regbijā ir vairāki baltiešu preču veikali, tomēr latviešu produkti esot tikai pie Ulda, tāpēc viņš cer, ka klientu tik un tā netrūks. Viņš gan rēķinās, ka “Brexit” radītā haosa sākumposmā sortiments būs mazāks.

“Diemžēl nāksies atteikties no daudziem produktiem, kuriem līdz 10 dienām ir tikai derīguma termiņš, jo daudz tiks pavadīts ceļā, nebūs izdevīgi tos vest uz šejieni. Līdz ar to mūsu tautiešiem būs pieejama mazāk produkcijas,” saka Osis.

Savukārt Mikam Vizbulim Regbijā pieder darbā iekārtošanas aģentūra. Taču līdz ar “Brexit” Anglijā iebrauc mazāk latviešu un citu migrantu, daļa brauc projām no Lielbritānijas, tāpēc darbā iekārtošanas bizness var nebūt tik spožs.

“Industriālais sektors turpina augt, bet cilvēku vairāk nekļūst, un, protams, vienā mirklī tā būs ļoti nopietna problēma nodrošināt uzņēmumus ar darbaspēku. Līdz ar to jebkurš bizness saskarsies ar šīm problēmām,” skaidro Vizbulis. “Brexit” risku mazināšanai viņš meklē jaunu uzņēmējdarbības veidu un tikko atvēris karsto sviestmaižu kafejnīcu. Te lielākoties pusdieno angļi. Esot cerība, ka šis bizness veiksmīgi pārcietīs “Brexit” sākotnējo haosu.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

“”Brexit” lika nestāvēt uz vietas, bet domāt, lai sliktākajā gadījumā ar “Brexit” mēs varētu nodarboties ar uzņēmējdarbību. Bija jādomā radīt biznesu, kuru “Brexit” neietekmēs, un ēdināšanu, kas virzīta uz visu publiku, “Brexit” neietekmēs, jo cilvēki turpinās ēst, tērēs naudu. Mēs nolēmām pārpirkt biznesu, kas angļu publikai ir pazīstams saistībā ar sviestmaizēm, brokastīm un pusdienām,” stāsta Vizbulis.

Arī veikalniekam Uldim Osim Anglijā ir vēl otrs bizness. “Brexit” dēļ gan ļoti riskants – kravu un paciņu pārvadājumi no Lielbritānijas uz Latviju. Viņš ir gatavs pielāgoties stingrajām “pēc-Brexit” prasībām un cer, ka tas mazinās nelegālo pārvadātāju darbību.

“Es ļoti ceru, ka sakārtos to melno tirgu, jo ir pārvadātāji, kas nav reģistrēti ne Latvijā, ne Anglijā, kuri tikai braukā. Bieži dzirdams, ka kravas arī pazūd, pazūd paciņas. Es domāju, ceru, ka “Brexit” to visu saliks pa vietām,” norāda Osis.

Kravu pārvadātājs skaidro, ka pēc “Brexit” klientiem arī šo pakalpojumu cenas celsies un arī piegāde aizņems ilgāk.