Mākslas darbu pazinējs izsolē Londonā pamana un “lēti” nopērk Rembranta oriģinālu

1 komentārs
Mākslas darbu pazinējs izsolē Londonā pamana un “lēti” nopērk Rembranta oriģinālu
Foto: EPA / AFP / Reuters

Kāds nīderlandiešu mākslas darbu tirgotājs noteikti var justies kā loterijas uzvarētājs – viņš kādā neviena neievērotā gleznā atpazinis diženā Rembranta otas triepienus.

Ekspertu komisija pēc rūpīgām analīzēm atzinusi, ka tirgotājam ir taisnība.

Nīderlandiešu mākslas dīleris Jans Siks ir veicis savas dzīves lielāko atklājumu.

2016. gadā Siks bija devies uz mākslas darbu izsoli Londonā, kur tika piedāvāts arī nezināma autora jauna vīrieša portrets. Sikam, kuram jau no bērnības ir īpašas attiecības ar holandiešu mākslas klasiķiem, bija tūlīt skaidrs, ka izsolē piedāvātajai gleznai roku pielicis Rembrants.

Ar vārdā nenosaukta labvēļa palīdzību Siks iegādājās ekspertu neatpazīto mākslas darbu par “nieka” 185 000 dolāru, ņemot vērā, ka gadu iepriekš Ņujorkā viens no Rembranta portretiem tika pārdots par 182 miljoniem dolāru.

Pienācīgi nenovērtētā glezna tika nodota mākslas ekspertiem Nīderlandē. Izmantojot dažādas analīzes un rentgena tehnoloģiju, ekspertu slēdziens saskan ar Sika nojautu. Tas ir 17. gadsimta izcilākā gaismēnu meistara Rembranta darbs.

Siks atzīst, ka ir ļoti priecīgs par ekspertu slēdzienu. Un ne tikai par milzu peļņu. Viņš gūstot milzīgu gandarījuma, ja izdodas uziet novārtā pamestus mākslas darbus, kuriem roku pielicis kāds no šīs pasaules ģēnijiem.