Madridē sākusies ANO klimata konference; ASV prezidents Donalds Tramps to neapmeklēs

4 komentāri

Pasaules valstu līderi pirmdien pulcējas Spānijas galvaspilsētā Madridē, kur sācies ANO klimata pārmaiņu samits. Tā centrā būs Parīzes klimata nolīguma ieviešana. Ar šo globālo vienošanos valstis apņēmās samazināt kaitīgos izmešus, taču pirms mēneša tā saņēma lielu triecienu, ASV oficiāli paziņojot par izstāšanos.

Samits bija paredzēts Čīlē, taču turienes ielu protesti piespieda vietējo valdību pasākumu atcelt. Tā vietā mazāk nekā triju nedēļā laikā samitu sarīkojusi Spānija. Paredzēts, ka uz sanāksmi, kura kopumā ilgs divas nedēļas, ieradīsies vairāk nekā 25 000 viesu, tostarp valstu vadītāji, zinātnieki, sarunvedēji un vides aktīvisti.

Samitā iecerēts panākt gala vienošanos par Parīzes klimata līguma ieviešanu, piemēram, kā izveidot veiksmīgi funkcionējošu starptautisku emisiju kvotu tirdzniecības sistēmu, kā kompensēt nabadzīgām valstīm klimata pārmaiņu izraisītos zaudējumus un citiem jautājumiem.

“Šīs desmitgades beigās mēs varam atrasties uz viena no diviem ceļiem. Viens ir padošanās ceļš, kurā esam mēnessērdzīgi pagājuši garām punktam, no kura vairs nevar atgriezties. Vai tiešām vēlamies, lai mūs atceras kā paaudzi, kas bija iebāzusi galvas smiltīs? Kā paaudzi, kas knibinājās apkārt, kamēr planēta dega?” samita atklāšanā retoriski jautāja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs.

Pēc ANO līdera teiktā, otrs ir apņēmības un ilgtspējīgu risinājumu ceļš, kas ved uz arvien lielāku atteikšanos no fosilā kurināmā. Tomēr – lai arī arvien vairāk valstu pauž gatavību cīnīties pret klimata pārmaiņām, lielākie piesārņotāji – Ķīna, ASV un Indija – norobežojas no šiem globālajiem mērķiem.

Piemēram, Amerikas Savienotās Valstis pirms mēneša oficiāli paziņoja par izstāšanos no Parīzes nolīguma, un Baltā nama saimnieks Donalds Tramps nemaz negrasās apmeklēt šo ANO samitu. Pasākumu gan apmeklē Trampa politiskie pretinieki.

Tehniski Amerikas Savienotās Valstis joprojām būs daļa Parīzes nolīguma vēl aptuveni gadu.

Klimata samits Spānijā noslēgsies 13. decembrī.

4 komentāri