Lukašenko un Putins “nogludina” asumus; vienojas par risinājumu naftas un gāzes piegādē

Pievienot komentāru

Lai gan traģiskie notikumi Sanktpēterburgā aizēnoja Putina un Baltkrievijas vadītāja Lukašenko tikšanos, abu valstu līderiem izdevās atrisināt ilgstošo nesaprašanos par naftas un gāzes piegādi. Panākta vienošanās, ka Baltkrievija savu parādu Maskavai atmaksās, bet Krievija atsāks naftas piegādi.

Krievija piekritusi refinansēt Baltkrievijas parādu, bet Minska gatava Maskavai pakāpeniski atmaksāt vairāk nekā 680 miljonu eiro parādu, kas radies par Krievijas dabasgāzes piegādēm. Tāpat Krievija atjaunos naftas piegādes un Krievijas enerģētikas uzņēmums “Gazprom” dos Minskai atlaides uz turpmākajiem diviem par gāzes piegādēm.

Strīds par naftas un gāzes piegādi bija ilgstoši apgrūtinājis Krievijas un Baltkrievijas attiecības. “Esam vienojušies par mūsu strīdīgajiem jautājumiem saistībā ar naftu un gāzi. Patiesībā, nevis esam vienojušies, bet gan tos atrisinājuši,” teic Putins.

“Esmu pateicīgs par rezultātu, jo šis nav viegls brīdis. Esam nonākuši pie kopsaucēja mierīgā un pozitīvā manierē. Un kā jūs jau minējāt, mūsu starpā vairs nav neatrisinātu jautājumu,” piebilda Lukašenko.

Vienošanās detaļas tiks noslīpētas desmit dienu laikā. Abu, tradicionāli draudzīgo valstu attiecības sašķobījās pēc Krimas aneksijas, ko Lukašenko nosauca par sliktu precedentu. Krievija samazināja subsīdijas, kas spēcīgi iesita par Baltkrievijas ekonomiku, bet pēc iedzīvotāju protestiem kā Minskā, tā Maskavā abu valstu līderi nolēma asumus nogludināt.