Londonā lekcija par Raini pulcē desmitiem latviešu, kas bijuši spiesti pamest dzimteni

Pievienot komentāru
Londonā lekcija par Raini pulcē desmitiem latviešu, kas bijuši spiesti pamest dzimteni
FOTO: LETA

Cik daudz pasaulē zina par Raini? Viņa darbi ir tulkoti arī angļu valodā, un Londonā Britu bibliotēkā piektdien sarīkotā lekcija par Raiņa daiļradi bija raisījusi lielu interesi.

Lasīt lekciju Britu bibliotēkā bija uzaicināta politisko zinātņu doktore Vita Matīsa, kura ir tūlīt iznākošās Raiņa grāmatas Kastaņola angļu tulkojuma rediģētāja, un Kastaņolas Raiņa un Aspazijas muzeja pētnieks itāļu literatūras zinātņu doktors Pjetro Montorfani, kura pārziņā ir Raiņa grāmatas tulkojumi Šveices valodās.

Vita Matīsa uzskata, ka Rainis savā būtībā ir ļoti mūsdienīgs, daudzas lietas, par ko viņš rakstīja gandrīz pirms gadsimta, ir aktuālas joprojām.

Vita Matīsa, politisko zinātņu doktore, Raiņa Kastaņjola angļu tulkojuma rediģētāja

Rainis ir neticami aktuāls tieši šī iemesla dēļ, jo viņš skatījās tālumā, viņš skatījās lietas būtību, viņš redzēja lielās līnijas, un tas nozīmē, ka viņš redzēja arī tādā skatījumā, kas ir aktuāls arī šodien.

Vita Matīsa savā lekcijā īpaši uzsvēra, ka Rainis arī ir bijis bēglis, arī starp lekcijas klausītājiem bija cilvēki, kuri paši ir piedzīvojuši bēgļu gaitas.

Zigrīda Daškevica, laikraksta Brīvā Latvija publiciste

Un tad es iestājos Cēsu ģimnāzijā un rakstīju domrakstu par Raini, bēgļu nometnēs atkal par Raini, Kārlis Dzilnēja bija mans skolotājs, un tā ka es zināju, ka viņš ļoti ciena Raini, tad es domrakstu četras lapaspuses rakstīju tikai par Raini, lai dabūtu labu atzīmi.

Kastaņolas Raiņa un Aspazijas muzeja pētnieks Pjetro Montorfani un viņa dzīvesbiedre Federika Alziati apgalvo, ka Rainis ir slavens ne tikai Latvijā, bet arī Kastaņolā.

Lai arī daudziem no skolas laikiem Rainis saistās ar obligāto un garlaicīgo literatūru, tomēr lekcijas klausītāji atzina, ka lektori ir radījuši interesi par Raini un Aspaziju.

Lekcija angļu valodā bija ļoti kupli apmeklēta, lai arī tika sanesti telpā papildus krēsli, visiem vietas tāpat nepietika, daudzi stāvēja kājās vai pat sēdēja uz grīdas.