Lietuvas valdība budžeta iestādēs plāno nostiprināt “mūžīgus vadītājus”

Pievienot komentāru
Lietuvas valdība budžeta iestādēs plāno nostiprināt “mūžīgus vadītājus”
Foto: EPA / LETA

Lietuvas valdība budžeta iestādēs plāno nostiprināt “mūžīgus vadītājus” un trešdienas sēdē gatavojas pieņemt likumu galīgajā variantā, lai tālāk nodotu Seimam.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite kritiski vērtējusi valdības ieceri neierobežot valsts un pašvaldību iestāžu vadītāju amata pilnvaru termiņu skaitu, ja viņi uzvarējuši attiecīgā konkursā un viņu darbs tiek atzīts par labu. Pēc viņas teiktā, tādējādi valdība budžeta iestādēs varēs nostiprināt “mūžīgus vadītājus”.

Grībauskaite iepriekš jau ne vienreiz vien uzsvērusi, ka iestāžu vadītāju nomaiņu uzskata par vienu no efektīvākajiem korupcijas apkarošanas līdzekļiem. Pēc viņas ierosmes Lietuvā noteikta tiesībsargāšanas iestāžu vadītāju rotācija, reglamentēti pilnvaru termiņi veselības aprūpes iestāžu vadītājiem. Pirmdien apstiprinātos grozījumus valdība trešdienas sēdē gatavojas pieņemt galīgajā variantā, lai tālāk nodotu Seimam.

Budžeta iestāžu vadītājus ierosināts pieņemt darbā tikai konkursa kārtībā uz četru gadu pilnvaru termiņu. Vēl vienu termiņu tas pats vadītājs varētu turpināt darbu bez konkursa, ja viņa darbs ik gadus saņemtu tikai labu vai ļoti labu novērtējumu, savukārt gadījumā, ja vērtējums divus gadus pēc kārtas būtu neapmierinošs, vadītājs tiktu atlaists. Ja labi strādājošs vadītājs gribētu pretendēt uz trešo pilnvaru termiņu, viņam atkal būtu jāpiedalās konkursā.

Grozījumu autori nav ņēmuši vērā Īpašās izmeklēšanas dienesta ieteikumu neļaut līdzšinējam vadītājam pretendēt uz trešo pilnvaru termiņu, bet noteikt četru gadu pārtraukumu.

Projekta iniciatore – Sociālās aizsardzības un nodarbinātības ministrija – norāda, ka mazpilsētās vadītājus būs grūti atrast, ja pilnvaru termiņu skaits tiks ierobežots.