Lietuvas Seima vēlēšanas atnes politisko apvērsumu – valdošie sociāldemokrāti cieš sakāvi

Komentāri

Par gandrīz vai politisku apvērsumu saucamas nule kā aizvadītās Lietuvas parlamenta vēlēšanas. Sakāvi piedzīvojuši līdzšinējā premjera Aļģirda Butkeviča vadītie sociāldemokrāti, kamēr miljonāra vadīta sīkpartija – Zemnieku un zaļo savienība – guvusi necerētus panākumus. Galvenais izaicinājums tagad ir izveidot valdību, kas varētu izrādīties visai grūts uzdevums.

Lietuvā ir jaukta vēlēšanu sistēma, un parlamentu vēl divās kārtās. Vakar noslēgusies otrā no tām, un valdošajiem sociāldemokrātiem tā nesusi rūgtu vilšanos. Pēc provizoriskajiem rezultātiem, premjera Aļģirda Butkeviča partija no līdzšinējiem 38 mandātiem Seimā nogāzusies vien uz 17, kas partijai ir smags trieciens.

Tā vietā vēlētāji ar necerētu vienprātību atbalstījuši miljonāra Karbauska vadīto Zemnieku un zaļo savienību, kurai nav nedz būtiskas iepriekšējas pieredzes, nedz skaidra pozicionējuma – īpaši ārlietās. To pārstāvniecība parlamentā nu augusi no līdzšinējās niecīgās vienas līdz pat 54-ām vietām parlamentā. Otrie ir enerģiskā eirodeputāta Landsberģa konservatīvie ar 31 mandātu. Lai arī labs, rezultāts tomēr licis Landsberģim vilties, un viņš saviem sekotājiem atvainojies.

Foto

“Pirmkārt, ir pierādījies, ka Lietuvas cilvēki vēlas pārmaiņas. Viņi ir noguruši no skandāliem, korupcijas un stagnācijas četru gadu garumā. Taču vienai partijai izcīnīt tik daudz mandātu kā Zemnieku un zaļo savienībai, tas nevienam nebija izdevies kopš 96. gada. Kas attiecas uz nostāju politikā, mēs īsti nezinām, ko no viņiem sagaidīt,” teic Landsberģis.

Uzvarētāji šodien jau devās pie prezidentes, lai sāktu skicēt nākamās koalīcijas aprises. Zemnieku un zaļā savienība neslēpt, ka vēlētos strādāt kopā ar Landsberģa konservatīvajiem un Butkeviča sociāldemokrātiem, taču Landsberģis protestē, ka vecajai varai valdībā nav vietas. Vienlaikus gan bažas raisa tas, ka Zemnieki priekšvēlēšanu kampaņā drošībām un ārlietām meta līkumu, tāpēc svarīgi saprast, kāda būs Lietuvas ārpolitika? Vēlēšanu uzvarētāji mierina, ka pozīciju pret Krieviju nemīkstinās.

Zemnieku un zaļo savienības premjera amata kandidāts ir bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis, taču, ja zemniekiem tiks Seima spīkera amats, viņi ir gatavi piekāpties bezpartejiska premjera priekšā. Optimistiskākajās prognozēs koalīciju Lietuvā varētu izveidot tuvākās nedēļas vai desmit dienu laikā.

Lasi vēl