Komentāri
Lietuvas prezidente BBC vērtējumā atzīta par vienu no pasaules ietekmīgākajām sievietēm
Foto: LETA

Šonedēļ Lietuvā viesojusies raidsabiedrības BBC dokumentālā kino komanda, kas veido filmu The Power of Woman par sievietēm, kuras uzskatāmas par līderēm un spēcīgām personībām un ar savu darbību mainījušas pasauli. Viena no šīs filmas varonēm būs arī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, vēsta Delfi.lt.

Britu dokumentālisti jau nofilmējuši un intervējuši Čīles prezidenti Mišelu Bašelē, bijušo Zviedrijas ārlietu ministri Margotu Valstrēmu, Starptautiskā Valūtas fonda izpilddirektori Kristīni Lagardu un bijušo Austrālijas premjerministri Džūliju Gilardu. Filmā, kuras pirmizrāde paredzēta nākamā gada sākumā, paredzēts stāstīt arī par tenisistes Serēnas Viljamsas un Nobela Miera prēmijas laureātes, Pakistānas bērnu izglītības tiesību aktīvistes Malalas Jusafzai dzīvi.

Vēstot par Lietuvas prezidenti, filmas veidotāji vēlējušies atsegt viņas personību un iemeslus, kas viņai likuši izšķirties uzņemties šo amatu. Vienlaikus viņus interesējusi arī ģeopolitiskā situācija. Grībauskaiti viņi raksturojuši kā spilgtu un drosmīgu Eiropas līderi, kas nebaidās skaļi runāt par iespējamajiem draudiem.

“Pērn strādāju ar Lietuvas producenti Neringu Medutīti un reiz, malkojot kafiju, sākām runāt par ietekmīgām sievietēm, kas spēj mainīt pasauli,” portālam stāstījis filmas režisors Džeimss Rogens. “Viņa man daudz stāstīja par situāciju Lietuvā, par prezidenti un viņas stingro raksturu. Nolēmu izvēlēties Daļu Grībauskaiti par vienu no savas filmas varonēm.”

Kā atzinis “oskarotais” režisors, kas ir Britu kinoakadēmijas loceklis, intervijas ar valstu vadītājiem viņš allaž uzskatījis par lielu izaicinājumu, bet iepazīšanās ar Lietuvas prezidenti pārspējusi visas viņa cerības.

“Domāju, ka viņai nav šādu interviju pieredzes. Bet viņa mūs ļoti silti uzņēma. Kopā pavadījām daudz laika, varējām iepazīties ar viņas darbu, izprast viņas pasaules uzskatu. Viņa tiešām ir iespaidīga personība,” stāstījis Rogens.

Arī Londonā dzīvojošā lietuviešu režisore, producente un žurnāliste Neringa Medutīte atzīst, ka BBC komanda bijusi patīkami pārsteigta gan par Lietuvu, gan tās prezidenti.

Pēc viņas teiktā, starptautiskajā telpā ziņas par Lietuvu nereti pazūd starp plašo informāciju par lielākām un pazīstamākām valstīm, tādēļ ir ļoti svarīgi, ka britu režisors pārliecinājies, ka Lietuva ir visnotaļ attīstīta valsts, un vienlaikus uzzinājis, ar kādiem apdraudējumiem tā var saskarties.

“Džeimss veido filmu par pasaules ietekmīgākajām sievietēm. Šis temats man likās ļoti interesants. Izstāstīju viņam, ka arī mums Lietuvā ir, ar ko lepoties, ka pati esmu ļoti lepna par mūsu valsts prezidenti un viņas pašreizējo nostāju. Biju ieinteresēta, lai režisors ar komandu atbrauc uz Lietuvu un parāda, ka mums pašlaik ir īpaša līdere, kas mūs dara pazīstamus Eiropā un pasaulē,” stāstījusi Medutīte.

Britu dokumentālisti Lietuvā strādāja divas dienas, filmēja prezidenti, kas šai laikā Ruklas poligonā vēroja starptautiskās militārās mācības Saber Strike 2015, un kopā ar viņu piedalījās arī Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Jāņu svinībās Kairēnu botāniskajā parkā. Viņi runājuši arī ar Seima deputāti, bijušo aizsardzības ministri Rasu Juknevičieni un filozofu Leonīdu Donski.

Filma The Power of Woman tiks rādīta kanālā BBC World, kura skatītāju skaits pārsniedz 100 miljonus.

Lasi vēl