Lietuvas lielveikalos atļauts iepirkties tikai ar Covid-19 pasi

63 komentāri
Lietuvas lielveikalos atļauts iepirkties tikai ar Covid-19 pasi
ZUMAPRESS/SCANPIX

Lietuvā no šodienas spēkā jauna kārtība, iepērkoties un saņemot pakalpojumus tiem cilvēkiem, kuri nevar uzrādīt Covid sertifikātu. Nevakcinētajiem liegta ieeja lielveikalos. Kā aizvadīta pirmā diena ar jaunajiem noteikumiem, vēsta Ģirts Krastiņš.

Kā Latvijā, tā Lietuvā līdz šim Covid-19 sertifikāts bija nepieciešams retāk. Dodoties uz pasākumiem, koncertiem, apēdot kūku kafejnīcā. Proti, vienreiz dienā vai mazāk.

No pirmdienas, 13. septembra, Lietuvā tā dēvēto “iespēju pasi” labāk glabāt telefona sākuma ekrānā. Jaunie noteikumi diktē, ka ieeja lielveikalos un tirdzniecības centros, kuru platība pārsniedz 1500 kvadrātmetru, būs ļauta tikai tiem ļaudīm, kuri pārslimojuši Covid-19, vakcinējušies pret Covid-19 vai kuri ir ar negatīvu testu un spēj to pierādīt.

Diena Lietuvā iesākusies ar nedaudz lielākām rindām. Veikalu apsargi bija bruņojušies ar skenēšanas iekārtām un pacietību.

“Es jums atkārtoju – ir papīra versija, un ir telefona versija. Ja jums tādas nav – nezinu. Lūdzu, izejiet,” kādā lielveikalā skaidroja apsargs.

“Un kur es tagad varu dabūt šo pasi? Kur man iet?” neizpratnē bija klients.

“Jūs esat vakcinēts, vai ne? Tā ir jāiegūst tiešsaistē,” skaidroja veikala apsargs.

“Man nav interneta,” skaidroja klients.

Cilvēkus nācās arī atraidīt, jo viņi nespēja uzrādīt sertifikātu. Bez lamāšanās neiztika.
Rima, “Maxima” pārstāve Lietuvā

“Tas ir viss. Viņi nāk, viņi steidzas, viņi vēlas iepirkties un pēkšņi dzird, ka viņus neielaidīs. Tas, kas ir uz mēles, to saka.”

“Pirmkārt, problēmas ir ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri ieradās veikalā un teica, ka nemaz nezina, kas ir “Iespēju pase”, kur to izdrukāt un tamlīdzīgi. Otra daļa bija pudeļu nodošanas automātu klienti, kuri vēlas saņemt samaksu par savāktajām pudelēm, bet to nevar izdarīt bez pases,” teica “IKI” pārstāve Vaida Budriene.

Kauņā pie veikala “Akropole” arī sava veida provokācijas – demonstratīvi protestēja likumsargiem jau zināms aktīvists, kurš jau iepriekš tika aizturēts par protestu un vēlāk konfliktu kūdīšanu pie Seima ēkas.

Jaunie noteikumi Lietuvā paredz arī to, ka cilvēki bez sertifikāta nedrīkstēs ieturēt maltīti iekštelpās, doties uz sporta zālēm, saņemt skaistumkopšanas pasākumus. Koncertos, kuros ir vairāk par 500 cilvēkiem, arī tagad nepieciešams sertifikāts.

Cilvēkiem, kuriem ir “iespēju pase”, ierobežojumu nebūs, tik vien – kā jāspēj dokuments uzrādīt.

Saslimstības apmēri Latvijas kaimiņvalstī Lietuvā vēl nav kritiski augsti, taču sabiedrības veselības eksperti nevairās prognozēt sarežģītu ziemu. Pirmdienas, 13. septembra, rītā statistikas departaments ziņoja par gandrīz 500 inficētajiem ar Covid-19 un 19 cilvēku nāvi.

63 komentāri