Lietuvā strauji palielinās viltotās naudas daudzums

Komentāri
Lietuvā strauji palielinās viltotās naudas daudzums
(Foto: LETA)

Lietuvā pēc pārejas uz eiro strauji palielinās viltotās naudas daudzums. Kaimiņvalstī no apgrozības jau ir izņemti gandrīz 2 tūkstoši viltotu eiro banknošu, un visvairāk neīstās naudas atklāts Kauņā.

Pusmēnesi Lietuva norēķinās jaunajā valūtā – eiro. Un iedzīvotāji atzīst, ka viegli nav. Piemēram Šauļos, mazās bodītes un frizētavas ir tik tikko atsākušas strādāt pēc jaunā gada un pārejas uz eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pieaug cenas

Nelielas frizētavas pilsētas centrā līdzīpašniece Laima Labanauskiene atzīst, ka līdz ar eiro ieviešanu savu pakalpojumu cenas viņa noapaļoja uz augšu. Piemēram, sieviešu matu griezums tagad maksā par 2 litiem – vai 58 eirocentiem dārgāk. Bet, kā apgalvo friziere, klienti esot saprotoši. Arī pret to, ka divu valūtu norēķinu pirmajā posmā frizētava bija ciet.

Iedzīvotāji atzīst, ka vislielākais sadārdzinājums vērojams tieši pakalpojumu sfērā. Šauļu iedzīvotājs Stasis: ”Tādi pakalpojumi, kā mašīnas, pulksteņa remonts. Lūk, sieva nesen mainīja bateriju – agrāk bija 5 liti, bet tagad jau ja pārrēķināt litos – 8.”

Bet cilvēki novērojuši arī to, ka sadārdzinājušies pārtikas produkti. Šauļu tirgus pārdevējas gan apgalvo, ka cenas esot palikušas nemainīgas. Šonedēļ beidzās periods, kad iedzīvotāji varēja norēķināties gan litos, gan eiro. Tāpēc tirgotāji var uzelpot atviegloti.

Savukārt tirgotāji sūdzas par apgrozījuma kritumu. Gaļas izstrādājumu pārdevēja sarēķinājusi, ka viņas peļņa pēc eiro ieviešanas samazinājās vairāk nekā par pusi. Saka – pirms Jaunā gada cilvēki aktīvi tērēja litus, bet tagad ar eiro ir piesardzīgi un cenšas ekonomēt.

Parādās viltoti eiro

Dažas dienas pēc eiro ieviešanas Lietuva saskaras arī ar viltotas naudas problēmu. Tirdzniecības tīkla Tau īpašnieks Sigitas Gideika uzstādījis naudas pārbaudes ierīci katrā no saviem 18 veikaliem. Un pieprasa no padotajiem pastiprinātu eiro banknošu kontroli.

Pēc policijas datiem, Lietuvā no apgrozības jau ir izņemti gandrīz 2 tūkstoši viltotu banknošu.

”Ir vairāki gadījumi, kad mēs redzam, ka viltota nauda tiek izplatīta no viena avota, vai saistīta ar to. Viltojumu kvalitāte – vidēja. Līdzīgā veidā viltota nauda kursē pa visu eirozonu. Pēc mūsu datiem, viltojumi nav izgatavoti pie mums. Pavisam noteikti tā nav kaut kāda pagrīdes fabrika, kas parādījusies Lietuvā. Viltojumi ir ievesti,” stāsta Lietuvas Kriminālpolicijas priekšnieka vietnieks Edvards Šileris.

Visvairāk neīsto eiro izplatītās Kauņā. Tur par viltojumiem ziņo 10 reizes dienā. Savukārt Klaipēdā viltota 50 eiro banknote izņemta pat no bankomāta. Pēc ekspertu prognozēm, Lietuvas pievienošanās eirozonai palielinās viltotu banknošu izplatību visā Baltijā. Bet tādās vietās kā tirgus, nelielas frizētavas, kurpju remonta darbnīcās un mazās bodītēs nauda joprojām netiek pārbaudīta.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl