Komentāri

Jau pēc mēneša – 11. maijā – sāksies iesaukums Lietuvas Bruņotajos spēkos, kā to paredz kaimiņvalsts parlamenta likums par daļēji obligātā militārā dienesta atjaunošanu. Tas nozīmē, ka pavēsti par ierašanos mobilizācijas centrā saņems tūkstošiem lietuviešu. LNT Top10 devās uz Lietuvu, lai izpētītu, kā atjaunotais militārais dienests tiek organizēts.

Trīs draugi Deivids, Modests un Arnolds paši atnākuši pieteikties obligātajā militārajā dienestā. Jaunieši ir 19–20 gadus veci un nolēmuši negaidīt, kamēr viņus iesauks. Turklāt viņi kā brīvprātīgie paši var izvēlēties dienēšanas vietu. Kā arī saņems par 25% lielāku algu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Izdomājām, ka labāk atnākt uzreiz, nodienēt tos 9 mēnešus, nevis gaidīt iesaukšanu un baidīties kaut ko plānot, jo var nākties visu pamest un iet armijā,” motivāciju pamato brīvprātīgais Deivids Venslovs. Savukārt Modests Morkevičs atklāj šo: ”Īstenībā es sen jau gribēju, bet tā sanāca, ka iepazinos ar meiteni, un viņa mani vairs nelaida. Bet tagad dienests armijā būs obligāts, tad arī nolēmu negaidīt iesaukšanu – reģistrējos pats. Bet viņa tik un tā mani knapi palaida.”

”Ja mani neiesauktu šajā gadā, tad nākamajā es varētu sākt strādāt vai kādu kredītu paņemt. Un tad, ja iesauc, tad viss vēl sliktāk sanāk. Nolēmu, ka ātrāk labāk,” tā brīvprātīgais Arnolds Masuls.

Uz Panevēžas un Utenas iesaukšanas punktu brīvprātīgie nāk katru dienu. Kopumā regulārajā dienestā jau ir pieteikušies 30 cilvēki. Un tas esot – labs rezultāts.

Brīvprātīgie uz visā Lietuvā atvērtajiem iesaukšanas punktiem nāk kopš marta beigām, kad Seims pieņēma likumu par obligāta militāra dienesta atjaunošanu. Vairākums brīvprātīgo ir no nelielām pilsētām. Un dienēt viņi pārsvarā grib ne jau patriotisma jūtu vadīti.
”Panevēža, Panevēžas rajons, Birži, Utena, Zarasi, Anīkšči. Nevar teikt, ka no laukiem, vairāk no nelielām pilsētām. Galvenais iemesls, kāpēc paši iet dienēt – sociālas garantijas pēc obligāta dienesta,” skaidro Panevēžas reģiona Kara dienesta un komplektācijas nodaļas priekšnieks Evalds Zelba.

Karavīriem paredz dāsnas privilēģijas

Lietuvas valdība iesaucamajiem ir paredzējusi dāsnas privilēģijas. Viņiem tiek saglabāta darbavieta un piešķirta sociālā apdrošināšana. Tiem, kas izies obligāto militāro dienestu, valsts ir gatava segt 50% no studiju maksas, kā arī dot papildu punktu iestājeksāmenos.
Viņiem arī piešķirtas pirmās rokas tiesības, iekārtojoties valsts darbā. Bet darba devējiem vēl trīs mēnešus valsts subsidē bijušā karavīra algu. Pašlaik gan vēl nav atrisināts jautājums ar aizdevumiem un kredītiem. Bankas ir gatavas jauniesauktajiem karavīriem iedot kredītbrīvdienas, bet procenti – tik un tā būs jāmaksā.

”Bankām ir izmaksas. Un nevienā no banku biznesa modeļiem nevienā valstī nav paredzēts, ka varētu neskaitīt procentus. Tos tik un tā aprēķinās, un tie krājās. Un pēc noteikta laika sāk rēķināt soda procentus,” skaidro Lietuvas Banku asociācijas prezidents Stasis Krops.
Kredītu slogs, kā arī darba un dzīves vietas iespējama zaudēšana – tas uztraucot iesaucamā vecuma jauniešus visvairāk.
”Ja ir, kā teikuši, paliks visi aizdevumi un augstie procenti, tad es nedomāju, ka tas būs prātīgi. Jauni cilvēki, nedomājot par armiju, kā jau vairākums paņēma daudzus kredītus, aizdevumus,” bažīgs ir Panevēžas iedzīvotājs Arūns.

Par obligāto dienestu arī maksās

Alga gan tiks izmaksāta tikai pēc dienesta beigām, un tās lielums būs atkarīga no dienesta kvalitātes. Tie, kas tiks novērtēti apmierinoši, pēc 9 mēnešiem saņems 1943 eiro, teicamnieki – 2633 eiro, bet brīvprātīgie – 2975 eiro.
Lietuvieši arī ir aprēķinājuši, ka ar to visu – viena obligātā iesaukuma karavīra dienests valstij izmaksās 9 tūkstošus eiro – kas ir divreiz lētāk nekā par šo pašu periodu izmaksā profesionālā dienesta kareivis.

Nodokļu maksātāju domas par obligāta militāra dienesta atjaunošanu dalās. ”To nevar izrēķināt naudā. Tas pašu aizsardzības jautājums. NATO taču reaģē 24 stundu laikā. A, ja nē? Ja vajadzēs trīs dienas? A, ja nedēļu. Divas, mēnesi? Obligātam dienestam jābūt katras civilizētas valsts armijā. Un vēl lūdz ar to rezerve automātiski veidojās,” uzskata Panevēžas iedzīvotājs Rimants.

Deputātiem nebūs jādien

Taču dienestā nebūs obligāti jāiet visiem – atbrīvojamo personu klāsts ir diezgan plašs. Dienēt nevajadzēs skolēniem, studentiem un nepilngadīgo bērnu tēviem. Armijā neiesauks tiesnešus, prokurorus, specdienestu, Iekšlietu ministrijas un Ieslodzījumu lietu pārvaldes darbiniekus, Eiropas Parlamenta, Seima, pašvaldību deputātus, valdības pārstāvjus. Daudzi šādas privilēģijas valsts vīriem uzskata par nepamatotām, un, piemēram, Igaunijā – tādas neesot.

”To paredz Konstitūcija, to pat apspriest nevajag. Konstitūcija paredz, ka Seima locekļi un pašvaldību locekļi nedienē, bet sabiedrībai nepatīk. Tad sabiedrībai 1992. gadā vajadzēja likvidēt šo izņēmumu,” skaidro Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Artūrs Paulausks.

Šogad plāno iesaukt 3 tūkstošus

Iesaukšana sāksies jau 11 maijā. Tas attieksies uz visiem jauniešiem vecumā no 19 līdz 26 gadiem. Tādu Lietuvā ir ap 200 tūkstoši. Pēc tam sāksies atsijāšana. Tiek lēsts, ka trešdaļa varētu neiziet medicīnisko pārbaudi, vēl daļa tiks atbrīvoti. Pārējos izlozēs ar datora palīdzību. Kopumā šajā gadā plānots iesaukt 3 tūkstošus. Tiek cerēts, ka lielu daļu no tiem veidos brīvprātīgie.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite
Mēs ceram, ka pirmā vietā būs nevis nauda vai izdevīgums, bet tas, ka valsts mums ir dārga. Palielinās armijas un brīvprātīgo atbalsts, cilvēkiem tas rūp, un viņi iet armijā tāpēc, ka tā ir dzimtene, nevis tāpēc, ka vairāk maksās.

Pirmais pusotrs tūkstotis jauniesaucamo pavēstes saņems vasarā. Dienesta gaitas tie uzsāks augusta beigās. Bet otra iesaukšanas kārta plānota decembrī.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl