Lietuva nosaka stingrus mērus: nevakcinētie nevarēs apmeklēt lielveikalus un kafejnīcas un saņemt noteiktus pakalpojumus

15 komentāri
Lietuva nosaka stingrus mērus: nevakcinētie nevarēs apmeklēt lielveikalus un kafejnīcas un saņemt noteiktus pakalpojumus
AP/SCANPIX

Lietuvas valdība trešdien nolēmusi, ka no 13. septembra valstī stāsies spēkā ierobežojumi cilvēkiem, kuri nebūs vakcinācijas vai pārslimošanas ceļā ieguvuši imunitāti pret Covid-19 vai saņēmuši negatīvus koronavīrusa testus, – viņi vairs nevarēs apmeklēt lielveikalus un kafejnīcas un saņemt virkni pakalpojumu, kuros nepieciešama tieša saskare starp cilvēkiem.

Uzņēmējiem būs atļauts šādus ierobežojumus ieviest, vēl pirms minētā termiņa – jau no nākamās pirmdienas, 16. augusta.

Lasi vēl – Pie Lietuvas Seima notikušajā protestā ievainoti 10 policisti un aizturētas 26 personas

Vienlaikus valdība atteikusies no agrākajiem plāniem liegt šiem cilvēkiem izmantot sabiedrisko transportu un ļaut viņiem sniegt tikai pašus nepieciešamākos veselības aprūpes pakalpojumus. Nolemts, ka tiem, kuri nav ieguvuši imunitāti, veselības aprūpes pakalpojumi tiks sniegti saskaņā ar veselības ministra noteiktajām prasībām, kas ietvers arī obligātu testēšanu.

Ierobežojumi neattieksies uz tā dēvēto iespēju pasu īpašniekiem – cilvēkiem, kuri saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu, pārslimojuši Covid-19 un var apstiprināt to ar PĶR testu, antigēnu testu vai  seroloģisko antivielu analīžu rezultātiem vai arī saņēmuši negatīvu pēdējo 48 stundu laikā veikta PĶR testa rezultātu, kā arī bērniem līdz 16 gadu vecumam. PĶR testus gan varēs veikt tikai privātās medicīnas iestādēs par saviem līdzekļiem, un to cena pašlaik svārstās ap 70 eiro, bet tiem, kuri nedrīkst potēties medicīnisku iemeslu dēļ, paredzēts testus veikt mobilajos testēšanās punktos.

Tie, kuri neatbilst “iespēju pases” kritērijiem, varēs iepirkties tikai nelielos veikalos ar atsevišķu ieeju no āra, kuru pamatdarbība saistīta ar pārtikas, veterinārijas, medikamentu vai optikas preču tirdzniecību, ja to tirdzniecības platība nepārsniedz 1500 kvadrātmetru.

Viņi nevarēs apmeklēt arī skaistumkopšanas salonus, ēdināšanas iestādes, izklaides vietas un sabiedriskus pasākumus, ja vien tie nenotiek brīvā dabā, dalībnieku skaitam nepārsniedzot 500 cilvēku.

Sašaurināts arī viņiem pieejamo pakalpojumu klāsts – būs atļauta tikai sīku remonta pakalpojumu pasūtīšana, kurai nav vajadzīgs vairāk par 15 minūtēm saskares, kā arī veterinārijas pakalpojumi. Muzejus un izstādes apmeklēt drīkstēs, bet bibliotēkās varēs vienīgi veikt grāmatu apmaiņu. Pakalpojumu saņemšanas laikā maskas šiem cilvēkiem būs jāvalkā obligāti, kamēr imunitāti ieguvušajiem – tikai ieteikuma līmenī.

Kā valdības sēdē norādījis veselības ministrs Arūns Duļķis, galvenais ierobežojumu mērķis ir nepieļaut, ka saslimstības pieaugums traucētu citu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, un vienlaikus pasargāt tos cilvēkus, kuri nevar potēties objektīvu iemeslu dēļ.

Tikmēr ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite pastāstījusi, ka iecerēts gādāt, lai “iespēju pases” varētu saņemt arī īpašos autobusos vai pasta nodaļās.

Līdz šim “iespēju pases” tika izdotas uz vienu mēnesi, bet no šīs nedēļas to derīguma termiņš pagarināts līdz diviem mēnešiem.

15 komentāri