Lietuva lūdz ES aktīvāk iesaistīties migrācijas viļņa apturēšanā

15 komentāri

Lietuva lūdz Eiropas Savienību (ES) aktīvāk iesaistīties migrācijas viļņa apturēšanā – kā zināms, Lietuva aizvadītajā diennaktī aizturējusi 131 nelegālo migrantu, lielākoties no Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas.

TV3 Ziņas vēsta, ka lietuvieši nelegālās migrācijas plūsmu sauc par Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko režīma organizētu un pārvaldītu cilvēku tirdzniecību, jo Sīrijas, Bagdādes, Afganistānas bēgļi līdz Lietuvas robežai no Minskas tiekot vesti organizētos autobusos. Lietuvieši saka, – šis nav uzbrukums tikai Lietuvai, bet visai ES. Līdz ar to TV3 Ziņu uzrunātie Lietuvas parlamentārieši pauda uzskatu, ka ES būtu jādomā par atbildes mehānismiem Lukašenko režīmam.

Lasi vēl: “Mēs nevienu neapstādināsim!” Lukašenko draud atļaut masu migrāciju uz Eiropu

Vidēji 150 cilvēku dienā – tik daudz nelegālo imigrantu no Sīrijas, Bagdādes, Afganistānas ik dienu šķērso Lietuvas robežu. Lielākā daļa atrodas Druskininkos, taču patlaban tiek risināta iespēja bēgļus izmitināt citās Lietuvas pašvaldībās. Lietuvas eiroparlamentārieši neslēpj, ka situācija ir kritiska un bez ES atbalsta Lietuva galā netiks.

Andrjus Kubiļus, EP deputāts, Eiropas Tautas partija

“Mēs to saucam par hibrīdkaru, jo visi šie migranti pie mums nonāk ar Lukašenko atbalstu. Viņi lido no Bagdādes, Stambulas uz Minsku, un organizētā ceļā ar autobusiem tiek vesti tālāk līdz mūsu robežām. Skaidrs, ka tā ir Lukašenko atbilde Lietuvai par atbalsta sniegšanu Baltkrievijas cilvēkiem, viņa opozīcijai, bet es gribētu teikt, ka tas ir uzbrukums visai ES.”

Arī Eiropas Parlamenta ārlietu komisijas pārstāvis uzsver, ka cilvēku pārvietošana no Minskas līdz Lietuvas robežām tiek organizēta augstā līmenī.

“Es to sauktu par cilvēku tirdzniecību, kas tiek pārvaldīta un finansēta no Baltkrievijas režīma, ar Baltkrievijas specdienestu atbalstu. Tas ir ļoti augstā līmenī organizēts process. Lidojumi no Bagdādes, Afganistānas ir organizēti no režīma puses. Ne jau viņi ierodas Baltkrievijā kā tūristi, nebūsim smieklīgi,” norāda EP deputāts Petrs Auštrevičs (”Renew Europe”).

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels 6. jūlijā vizītē Lietuvā apliecināja, ka ES sniegs atbalstu Lietuvai, lai ierobežotu migrantu plūsmu.

Andrjus Kubiļus, EP deputāts, Eiropas Tautas partija

“Mēs sagaidām ES iesaistīšanos. Šodien Eiropadomes prezidents Lietuvā apsolīja izmantot visus diplomātiskos instrumentus, lai risinātu šo krīzi. Šeit ir jārunā arī par Turcijas atbildību, jo šie bēgļu reisi netiek organizēti bez Turcijas ziņas. Mēs tiešām ceram, ka Eiropa saprot, ka šī nav tikai Lietuvas problēma, tā ir mūsu visu problēma.”

Kaimiņvalsts eiroparlamentārieši aicina arī Latviju iesaistīties.

“Latvijai arī kādreiz būs vajadzīga mūsu palīdzība, un tad ir jautājums, vai mēs tad izrādīsim vai neizrādīsim savu solidaritāti. Tāpēc mēs sagaidām, ka šajā situācijā mēs rīkosimies vienoti, lai atrisinātu šo krīzi kopā,” norāda Auštrevičs.

Arī Latvijas deputāti uzsver, – mūsu valsts nevar justies droši šajā situācijā.

“Lietuvieši šobrīd primāri paļaujas uz ES atbalstu, un tas, ka tur ir FRONTEX, kas atrodas netālu, ir viena laba zīme, ja tas turpināsies un ja Lukašenko turpinās savas diversijas, arī mums būs jāiet palīgā, neaizmirstot, ka mums pašiem ir sava robeža ar Baltkrieviju, kas laikam šobrīd nav īpaši apdraudēta, bet tas var mainīties līdz rīt no rītam,” atzīst EP deputāts Ivars Ījabs (“Renew Europe”).

Lukašenko gan noliedzis atbildību nelegālās migrācijas vilni Lietuvā, jo ne jau viņš uz saviem pleciem nesot migrantus uz Lietuvu. Tā esot Eiropas atbildība.

15 komentāri