Komentāri
Lietuva iedzīvotājiem sarūpējusi “jaunākos un efektīvākos” medikamentus
FOTO: LETA

Kaimiņvalsts Lietuvas iedzīvotājiem būs pieejami jaunākie un efektīvākie kompensējamie medikamenti, kurus valsts no ražotājiem varēs iepirkt par zemāku cenu. To paredz Lietuvas līgums ar Eiropas Farmaceitisko ražotāju un asociāciju federāciju (EFPIA), kas tika noslēgts Lietuvas prezidentūras Eiropas Savienībā laikā šā gada pirmajā pusē.

Līdz šim Lietuva, tāpat kā Latvija, kompensēja lētāko medikamentu attiecīgajā zāļu grupā. Noslēgtais līgums paredz kompensējamo zāļu sarakstā iekļaut ne tikai attiecīgās zāļu grupas lētāko medikamentu, bet arī jaunākos un efektīvākos medikamentus, kurus ražotāji apņemas Lietuvai piegādāt par zemāku cenu nekā, piemēram, Vācijai vai Francijai. Savukārt Lietuva no savas puses gūtos ietaupījumus, iepērkot zāles par zemāku cenu, apņemas novirzīt inovācijām veselības aprūpē, tostarp arī jaunu medikamentu izmēģinājumiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jaunais līgums paredz izveidot īpašu kompensējamo zāļu budžetu, kuram ir jāpalielinās proporcionāli iekšzemes kopproduktam un veselības izdevumu pieaugumam. Tajā pašā laikā līgums nenosaka nekādus konkrētus skaitļus, cik būtu jāatvēl medikamentu kompensēšanas sistēmai.

Ļoti būtiska ir apņemšanās gūtos ietaupījumus iztērēt nevis vispārējām veselības aprūpes vajadzībām, bet novirzīt pētniecībai un ar veselības aprūpi saistītu risinājumu attīstībai, kā arī inovācijām, tostarp jaunu medikamentu radīšanai. Tas ļaus padarīt Lietuvu par pievilcīgu vidi investīcijām dabaszinātņu attīstībā.