Lietuva aprod ar eiro

0 Komentāru
Lietuva aprod ar eiro
(Foto: LETA)

Lietuva tikmēr pamazām aprod ar savu jauno valūtu. Pāreja notikusi gludi, taču cilvēkiem būs vajadzīgs ilgāks laiks, lai pierastu gan naudas izskatam, gan tās vērtībai, kas krietni pārsniedz līdz šim apgrozībā bijušo litu. 

Pirmās Jaungada dienas lietuviešiem paiet, stāvot rindās pie pasta nodaļām. Līdzīgi kā mums, tas ir populārākais naudas maiņas punkts, tāpēc šeit arī cilvēki nolēmuši atbrīvoties no iepriekšējās valūtas, par labu jaunajai – eiro. Pieprasījums ir tik liels, ka pasta nodaļas tam pat īsti nav gatavas.

Lietuvas pasta direktore Lina Minderiene:
Šodien eiro banknošu un monētu krājumi ir izbeigušies, un dažas pasta nodaļas vairs nemaina eiro, taču jau rīt rezerves tiks atkal atjaunotas.

Pretēji Latvijas iedzīvotāju paradumiem, lietuvieši mazāk uzticas bankas kartēm, tāpēc apgrozībā ir vairāk skaidras naudas, kuru tad visi arī steidz mainīt. Pirmās pasta nodaļās beidzās lielās banknotes.

Kopumā gan jāteic, ka pāreja uz eiro kaimiņiem notikusi gludi, un to vēl gludāku padarījusi lietuviešu visumā pozitīvā attieksme pret valūtas maiņu. Ja Latvijā vien gandrīz puse iedzīvotāju pārejas brīdī atbalstīja eiro, tad Lietuvā tie ir 60%. Visvieglāk to uztver tie, kuriem ikdienā nākas bieži ceļot.

Kopumā Lietuvā darbojas ap 700 maiņas punktiem. Līdzīgi kā Latvijā, pastā un komercbankās litus bez komisijas mainīs vien pirmos mēnešus, bet pēc tam – vairs tikai Centrālajā bankā. Maiņas kurss ir 3,45 liti par vienu eiro, kas nozīmē, ka lietuviešiem jāpierod pie trīsreiz mazākiem cipariem uz cenu zīmēm.

0 Komentāru