Lietuva aicina cilvēkus atbrīvoties no ķīniešu viedtālruņiem un neiegādāties jaunus

25 komentāri
Lietuva aicina cilvēkus atbrīvoties no ķīniešu viedtālruņiem un neiegādāties jaunus
REUTERS/SCANPIX

Lietuvas Aizsardzības ministrija brīdinājusi, ka patērētājiem jāizmet ķīniešu tālruņi un jāizvairās no jaunu iegādes, vēsta “BBC’.

Lietvuas Nacionālā kiberdrošības centra ziņojumā tika pārbaudīti Ķīnas ražotāju 5G mobilie tālruņi.

Pētnieki atklāja, ka vienā “Xiaomi” tālrunī bija iebūvēti cenzūras rīki, bet cits “Huawei” modelis varētu būt neaizsargāts pret kiberuzbrukumiem.

“Huawei” norādīja, ka nekādi lietotāju dati netiek nosūtīti uz ārpusi.

“Mūsu ieteikums ir nepirkt jaunus ķīniešu tālruņus un pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no tiem, kas jau iegādāti,” sacīja Lietuvas aizsardzības ministra vietnieks Marģers Abukevičs.

Tika konstatēts, ka “Xiaomi” vadošajam “Mi 10T 5G” tālrunim ir programmatūra, kas varētu atklāt un cenzēt tādus terminus kā “Brīvā Tibeta”, “Lai dzīvo Taivānas neatkarība” vai “demokrātijas kustība”, teikts ziņojumā.

Tajā tika uzsvērti vairāk nekā 449 termini, kurus varētu cenzēt “Xiaomi” tālruņa sistēmas lietotnes, tostarp noklusējuma interneta pārlūkprogramma.

“Xiaomi” nav atbildējis uz “BBC” lūgumu sniegt komentārus notikušā kontekstā.

Pētījums arī atklāja, ka “Xiaomi” ierīce pārsūta šifrētus tālruņa lietošanas datus uz serveri Singapūrā.

“Tas ir būtiski ne tikai Lietuvai, bet arī visām valstīm, kuras izmanto “Xiaomi” aprīkojumu,” paudis Lietuvas Nacionālais drošības centrs.

Viedtālruņu ražotāja popularitāte ir palielinājusies ar pieejamiem modeļiem, otrajā ceturksnī ieņēmumi pieauguši par 64%, salīdzinot ar gadu iepriekš.

Ziņojumā arī tika uzsvērts trūkums “Huawei P40 5G” tālrunī, kas pakļauj lietotājus kiberdrošības pārkāpumu riskam.

Lietuvas Aizsardzības ministrijas un tās Nacionālās kiberdrošības centra kopīgajā paziņojumā teikts, ka oficiālais “Huawei” lietojumprogrammu veikals “AppGallery” novirza attiecīgo viedtālruņu lietotājus uz trešo pušu e-veikaliem, kuros saskaņā ar antivīrusu programmu novērtējumu dažas lietojumprogrammas ir ļaunprātīgas vai inficētas ar vīrusiem.

Kā ziņots, Taivāna iepriekš pavēstījusi, ka veidos pārstāvniecību Lietuvā, kas varētu sākt darbu jau šovasar, savukārt Lietuvas valdība martā atklāja, ka plāno atklāt biznesa pārstāvniecību Taivānā.

Lietuvas Ārlietu ministrija iepriekš uzsvērusi, ka Lietuva ir ieinteresēta attīstīt sadarbību ar Taivānu dažādās jomās, lielāko uzmanību veltot ekonomisko saišu attīstīšanai un kultūras apmaiņai, tikmēr Taivānas vadības pārstāvji Lietuvu raksturojuši kā labu partneri.

Maijā Lietuva pavēstīja, ka izstājas no Ķīnai nozīmīgā ekonomiskās un politiskās sadarbības formāta 17+1, kurā piedalās galvenokārt Viduseiropas un Austrumeiropas valstis, jo uzskata to par šķeltniecisku.

Šie soļi izraisījuši Pekinas neapmierinātību. Lasi vēl: Saistībā ar Lietuvas nostāju Taivānas jautājumā Ķīna atsauc vēstnieku Viļņā

25 komentāri