Lielbritānijas valdība kļūdas pēc referendumā uzaicina balsot arī viesstrādniekus

0 Komentāru
Lielbritānijas valdība kļūdas pēc referendumā uzaicina balsot arī viesstrādniekus
Foto: LETA

Vēlēšanu procedūra Apvienotajā Karalistē paredz, ka balsot var tikai tie cilvēki, kuri iepriekš ir reģistrējušies, tāpēc liels bija Brexit nometnes sašutums, uzzinot, ka premjera Deivida Kamerona valdība kļūdas pēc šādus aicinājumus reģistrēties izsūtījusi arī eiropiešiem, kuriem nemaz nav britu pases. Izstāšanās atbalstītāji šā iemesla dēļ pat apšaubījuši referenduma norisi. TV3 filmēšanas grupa Londonā tikās ar vienu šādu latvieti.

28 gadīgā rīdziniece Santa Litauniece studijas viesnīcu menedžmentā pabeidza Šveicē. Pirmos trīs gadus pēc diploma iegūšanas viņa nodzīvoja Skotijā, kur atrada darbu prestižajā Hilton viesnīcu ķēdē. Vēlāk pārcēlās uz Londonu, kur dzīvo un strādā joprojām.

Nu jau Lielbritānijā aizvadīti seši gadi, bet dubultpilsonību Santa nav centusies kārtot. Turienes kārtība gan paredz, ka vietējās pašvaldību vēlēšanās drīkst balsot arī tur dzīvojošie eiropieši, tomēr uz parlamenta vēlēšanām vai referendumiem, kā Brexit gadījumā, šī norma nedarbojas. Tāpēc liels bija Santas pārsteigums saņemt oficiālu valdības uzaicinājumu tomēr reģistrēties referendumam.

Santa Litauniece, viesnīcu konsultante no Latvijas:
Es esmu pieteikusies, lai balsotu referendumā. Tad jau redzēšu, vai atsūtīs balsošanas biļetenu, bet ceru, ka saņemšu šo iespēju. Gribu balsot par palikšanu Eiropas Savienībā!

Biļetenu Santai tomēr nevajadzētu saņemt. Lielbritānijas Vēlēšanu komisija apstiprinājusi, ka eiropiešiem nav tiesību izlemt, vai Lielbritānijai jāpaliek Eiropas Savienībā vai jāizstājas no tās. Aicinājumi izsūtīti nejauši. Savu kļūdu iestāde tagad cenšas piesegt, atgādinot, ka nepareizu datu sniegšana par savu pilsonību ir krimināli sodāma rīcība. Tas – lai neviens iebraucējs pat nedomā par dalību referendumā.

Foto

Brexit nometnei tas ļāvis kritizēt referenduma organizatorus par centieniem ietekmēt balsošanas rezultātus. Tā, piemēram, pēdējā brīdī par divām dienām tika pagarināts reģistrēšanās termiņš, šādu soli pamatojot ar sistēmas kļūdu un grūtībām atsevišķiem pilsoņiem reģistrēties. 48 stundu papildlaiku izmantoja gandrīz pusmiljons britu – 433 695 cilvēki, kuri 23. jūnijā dosies pie vēlēšanu urnām.

Latvija, Šveice vai Lielbritānija?

No referenduma iznākuma atkarīgs, kur Santa ar līgavaini Ramonu būvēs savu tālāko dzīvi. Viņš ir šveicietis. Abi gan vēlas vēl vismaz nākamos piecus gadus pavadīt Londonā un šobrīd tur arī meklē savas ģimenes mājas, jo īre tur ir tik augsta, ka labāk tās vietā maksāt kredītu.

Santa Litauniece, viesnīcu konsultante no Latvijas:
Pagaidām domājam palikt Londonā, jo ticam, ka balsojums būs par palikšanu Eiropas Savienībā. Kamēr tas tomēr nav droši zināms, mēs vēl lielus lēmumus nepieņemam.

No abu dzīvesvietas izvēles lielā mērā būs atkarīgs, vai viņu bērni sevi vairāk pieskaitīs latviešiem, šveiciešiem vai tomēr britiem.

Video

0 Komentāru