Lielbritānijas premjere pārceļ balsojumu par “Brexit” līgumu

Pievienot komentāru
Lielbritānijas premjere pārceļ balsojumu par “Brexit” līgumu
AP/SCANPIX

Atlikts viens no Lielbritānijas parlamenta pēdējo gadu svarīgākajiem balsojumiem, ko ar aizturētu elpu gaidīja daudzi gan Eiropā, gan pasaulē. Britu premjerministre Terēza Meja pārcēlusi otrdien gaidāmo nobalsošanu par ”Brexit” līgumu, viešot vēl lielāku neskaidrību par Lielbritānijas pozīciju un izstāšanās īstenošanu.

Laikā, kad leiboristu opozīcija kopā ar citām partijām, tostarp valdību atbalstošajiem Ziemeļīrijas unionistiem un lielu skaitu pašu konservatīvo deputātiem, gatavojās noraidīt “Brexit” vienošanos, premjere balsojumu pagaidām pārlikusi uz vēlāku laiku.

“Mēs neveiksim otrdien plānoto balsojumu un turpināsim procesu, šobrīd nesašķeļot parlamentu,” sacīja Meja.

Politikas eksperti norāda, ka balsot par līgumu pašreizējā redakcijā nav vērts, jo, ja tas tiks noraidīts ar iespaidīgu vairākumu, tas var pamatīgi sašūpot pašas premjeres krēslu, ar ko viņa pašlaik nevēlas riskēt.

Līguma labojumi, īpaši par Ziemeļīrijas robežas jautājumu, gan prasītu jaunas diskusijas ar Eiropas Savienību, ko bloks gan izslēdz.

”Kā iepriekš teica Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, – šis ir labākais un vienīgais iespējamais darījums – mēs nevienosimies vēlreiz. Mūsu pozīcija nemainīsies, un Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību 2019. gada 29. martā,” piekodināja Eiropas Komisijas pārstāve Mina Andrejeva.

Pašlaik vienīgais, ko Meja var darīt, ir ķerties pie klausules un sarunāt tikšanās ar visām iesaistītajām pusēm, cerībā uz kādiem atsevišķiem labojumiem līgumā, kas tomēr apmierinātu konservatīvo parlamenta vairākumu, kopā ar Ziemeļīrijas unionistiem, kuri iestājas stingrā opozīcijā līgumam.

Tims Beils
Karalienes Mērijas universitātes politikas zinātnes profesors

Iztēlojos, ka Mejas plāns ir turpināt zvanīt Eiropas Komisijas pārstāvjiem, bloka dalībvalstu līderiem, turpināt kontaktus ar Īrijas premjeru Leo Varadkaru un censties noskaidrot, vai ir kas tāds, ko viņa vēl var iegūt. Bet solījumi no citiem nelīdzēs, “Brexit” atbalstītāji norādīs, ka tas nav ierakstīts līgumā. Citu terminu lietošana vai dažu izteikumu izlabošana neko nemainīs, cilvēki vēlas pārmaiņas līgumā, kas redzamas – melns uz balta.

Pagaidām gan neesot skaidrs, kādu pretimnākšanu Meja sagaida no Briseles, ņemot vērā, ka problēma ar Ziemeļīrijas robežu nav jaunums, un Savienība uzskata, ka piedāvājusi labāko iespējamo variantu robežas regulēšanā. Viņas vieta Dauningstrītas 10. namā pēc balsojuma atlikšanas arī nav visai skaidra.

Tikmēr liela daļa opozīcijas un “Brexit” pretinieki pirmdien sagaidījuši sev patīkamas vēstis no Luksemburgas, kur Eiropas Savienības Tiesa atzinusi, ka Lielbritānija var vienpusējā kārtā apturēt izstāšanos no bloka. Par “Brexit” apturēšanu iepriekš brīdināja arī pati Meja, akcentējot, ka valsts dodas nezināmā virzienā, ja viņas vienošanās netiek apstiprināta.