Lielbritānijas parlaments noraida pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu

Pievienot komentāru
Lielbritānijas parlaments noraida pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu
REUTERS/SCANPIX

Lielbritānijā uz mēnesi apturēts parlamenta darbs. Pirms došanās piespiedu brīvdienās tas atkārtoti noraidīja premjerministra Borisa Džonsona priekšlikumu rīkot pirmstermiņa vēlēšanas. Kas notiks tālāk, joprojām nav skaidrs – Džonsons turpina uzstāt, ka “Brexit” termiņa pagarināšanu Briselei nelūgs.

Lielbritānijas parlamenta sēde pirmdien ievilkās līdz vēlai naktij. Tās laikā deputāti pat dziedāja tradicionālās velsiešu un skotu dziesmas. Dažas stundas pirms tam par atkāpšanos no amata paziņoja apakšpalātas spīkers Džons Berkovs.

Parlamentam šī bija pēdējā sēde, pirms uz piecām nedēļām tā darbs apturēts. Piespiedu brīvdienās deputātus rosināja sūtīt premjers Boriss Džonsons, kurš licis saprast, ka parlaments var tikai apgrūtināt Lielbritānijas izstāšanos pašreiz noteiktajā termiņā – 31. oktobrī.

“Es ceru, ka opozīcija izmantos šo laiku pārdomām. Pa to laiku valdība turpinās sarunas par vienošanos un vienlaikus gatavos arī bezvienošanās “Brexit”. Es došos uz samitu Briselē 17. oktobrī, par spīti lēmumiem, ko šis parlaments pieņēma, lai sasietu man rokas. Es centīšos panākt vienošanos valsts interesēs, bet šī valdība izstāšanos vairs neatliks,” atzina Džonsons.

Britu premjers parlamentam vēlreiz lika galdā piedāvājumu valstī sarīkot ārkārtas vēlēšanas, ko arī šoreiz tas neatbalstīja. Uz to reaģējot, Džonsons ironizēja, ka leiboristi kļuvuši par pirmo opozīciju vēsturē, kas pauž uzticību valdībai.

Leiboristu līderis Džeremijs Korbins gan uzsvēra, ka no vēlēšanām nebaidās, bet negrasās riskēt ar bezvienošanās “Brexit”, ko bloķē nule parlamenta pieņemtais un karalienes akceptētais likums. “Mums šonakt ir bijis pietiekami daudz jautrības no Konservatīvās partijas. Viena lieta, ko premjers nepateica, ka viņš apņemas ievērot šīs valsts likumus.”

Likums, kas bloķē bezvienošanās “Brexit”, uzliek par pienākumu premjeram lūgt izstāšanās pagarinājumu gadījumā, ja vienošanās netiek panākta. Parlaments arī pieprasījis Džonsonam publiskot izvērtējumu sekām, kas rastos no cietās izstāšanās.

Džonsons paziņoja, ka, mēģinot atlikt 31. oktobrī paredzēto bloka pamešanu, opozīcija liek šķēršļus tautas gribai. Pēdējā iespēja panākt vienošanos ir Eiropas Savienības samitā 17. oktobrī.

Lielbritānijas parlaments darbu atsāks dažas dienas pirms tam  – 14. oktobrī.