Lielbritānijas parlamenta starpvēlēšanās Hārtlpūlā toriji gūst graujošu uzvaru

1 komentārs
Lielbritānijas parlamenta starpvēlēšanās Hārtlpūlā toriji gūst graujošu uzvaru
AP/SCANPIX

Lielbritānijas valdošā Konservatīvā partija ceturtdien Hārtlpūlā, Anglijas ziemeļos, notikušajās parlamenta starpvēlēšanās atkarojusi leiboristiem vēl vienu deputāta vietu, liecina sākotnējie balsu skaitīšanas rezultāti.

Konservatīvo kandidāte Džila Mortimera, iegūstot 15 529 balsis, pārspējusi leiboristu kandidātu, par kuru balsojuši tikai 8589 vēlētāji, lai gan tikai pirms nepilniem desmit gadiem šāda graujoša toriju uzvara pār lielākās opozīcijas partijas pretendentu vienā no tās galvenajiem atbalsta punktiem būtu šķitusi neiespējama.

Pārliecinošā uzvara kādreizējā rūpnieciskajā ostas pilsētā papildus nostiprina premjerministra Borisa Džonsona parlamentāro vairākumu un pastiprina spiedienu uz leiboristu jauno līderi Keiru Stārmeru, kurš jau izpelnījies kritiku par nespēju pildīt solījumu panākt partijas atdzimšanu pēc sagrāves 2019.gada parlamenta vēlēšanās.

Ceturtdienas triumfs pie balsošanas urnām ir nostiprinājis Džonsona un viņa pandēmijas apkarošanas stratēģijas pozīcijas. Savukārt opozīcijas saceltā mediju vētra, kas sacelta ap premjera Dauningstrītas dzīvokļa remontu, acīmredzami nav atstājusi vērā ņemamu iespaidu.

“Nav noslēpjams fakts, ka tie leiboristiem ir satriecoši, absolūti satriecoši rezultāti,” sabiedriskajai raidorganizācijai BBC atzinis parlamenta deputāts Stīvs Rīds, kas pārstāv Stārmera tuvākās aprindas. “Tas mums parāda, ka pārmaiņu temps Leiboristu partijā nav pietiekams. Mums tas jāpaātrina.”

Tikmēr konservatīvie savu uzvaru jau pasludinājuši par vēsturisku.

Leiboristi Hārtlpūlu kontrolējuši kopš 1974.gada, un eksperti norāda, ka tik liela vēlētāju pārsviešanās no opozīcijas partijas pie valdošās partijas nav pieredzēta nevienās starpvēlēšanās kopš Otrā pasaules kara.

Ceturtdien notika arī 143 municipālo padomju vēlēšanas Anglijā, kā arī reģionālo parlamentu vēlēšanas Velsā un Skotijā. Vēlētājiem bija jāizraugās arī 13 tiešās vēlēšanās ievēlamie pilsētu, tostarp Londonas, mēri, kā arī 25 Londonas asamblejas locekļi un 39 policijas un noziedzības uzraudzības komisāri.

Taču balsu skaitīšanu apgrūtina Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojumi, un tāpēc visu pārējo vēlēšanu rezultāti kļūs zināmi vēlāk.

Velsas reģionālā parlamenta rezultātus var sagaidīt jau vēlāk piektdien, kamēr balsu skaitīšana Skotijas reģionālā parlamenta vēlēšanās piektdien tikai sākusies un noslēgsies ne agrāk kā sestdien vai svētdien.

Arī balsu skaitīšana Anglijas municipālo padomju vēlēšanās turpināsies visu nedēļas nogali, kamēr Londonas mēra vēlēšanu rezultāti sagaidāmi jau sestdien.

Savukārt balsu skaitīšanu policijas un noziedzības uzraudzības komisāru vēlēšanās paredzēts sākt tikai pirmdien.

1 komentārs