Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās politiķi “zvejo” balsis ar solījumiem ierobežot imigrāciju no citām ES valstīm

0 Komentāru

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanas nozīmē atkal uzjundīt jutīgo migrācijas tematu, kur priekšplānā izvirzās imigranti no Austrumeiropas.

Valdošā toriju partija priekšvēlēšanu solījumos uzsvērusi, ka no jauna iebraukušo migrantu skaitu dzīs lejā, ieviešot stingru kontroles sistēmu.

 Foto! LNT Ziņu reportāžā no Lielbritānijas

Ceturtdien, 8. jūnijā, notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas, kurās britiem jāizlemj – vai apliecināt uzticību pašreizējai premjerministrei Terēzai Mejai, vai uzgriezt muguru konservatīvo partijai, izraugoties jaunu premjeru un parlamenta sastāvu. Kas sagaidāms no negaidīti sarīkotajām vēlēšanām, un kā tās ietekmēs “Brexit” procesu.

Britu premjeres Terēzas Mejas paziņojums par ārkārtas vēlēšanām trīs gadus pirms termiņa nāca kā liels pārsteigums. Meja uzskata, ka vēlēšanas stiprinās viņas izredzes “Brexit” sarunās, dos lielāku noteiktību, kā arī skaidrību par valsts nākotni. Viņa norādījusi, ka uzvara ļautu turēties pie plāna padarīt Lielbritāniju stiprāku un dot valstij iespēju pieņemt ilgtermiņa lēmumus.

Nākamajām vēlēšanām Lielbritānijā bija jānotiek 2020. gadā. Iepriekš Meja pirmstermiņa vēlēšanas bija kategoriski noliegusi. Tomēr pēc ilgām pārdomām lēmumu negribīgi mainīja. Mejas ieceri ar sajūsmu sagaidījusi opozīcija ar leiboristu partijas līderi Džeremiju Korbinu priekšgalā. Viņš norādījis, ka vēlēšanas dos iespēju iestāties pret valdību un tās neveiksmīgo finanšu politiku, kas radījusi problēmas veselības un izglītības jomā. Tiesa gan, Korbina izredzes vēlēšanās tiek vērtētas kā zemas.

Konservatīvās partijas vēlēšanu manifestā Meja sola pamest vienoto Eiropas Savienības tirgu, bet veidot jaunu, ciešu sadarbību ar bloka dalībvalstīm. Tāpat iecerēts samazināt imigrantu skaitu par vairākiem desmitiem tūkstošu, stiprināt ekonomiku un pievērst īpašu uzmanību sociālajiem jautājumiem.

Leiboristi pretēji konservatīvajiem sola “vieglāku” “Brexit”, paliekot vienotajā tirgū. Plānots izvairīties no tā dēvētajiem ekonomiskajiem migrantiem un izveidot pilnīgi jaunu imigrācijas sistēmu, kas neapdraudēs Lielbritānijā jau ilgstoši strādājošos un studējošos.

Ko ārkārtas vēlēšanas nozīmē “Brexit”?

Meja balsošanu vēlējās sarīkot pēc iespējas ātrāk, vēl pirms Eiropas Savienība paspējusi definēt savu nostāju un sākušās “īstās” izstāšanās sarunas. Tomēr, ja konservatīvajiem vēlēšanas izrādīsies neveiksmīgas un viņu vairākumu parlamentā apdraudēs liberālie demokrāti, kas iestājas pret “Brexit”, izstāšanās process varētu tikt bremzēts. Pat izskanējušas versijas, ka vēlēšanas varētu novest pie jauna referenduma.

Uz jautājumu – vai Meja grasās demisionēt, ja gadījumā zaudēs vēlēšanās, viņa atbildējusi izvairīgi. Tomēr sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka, visticamāk, viņai šāds lēmums nebūs jāpieņem. Lielākā daļa britu jeb aptuveni 43% sola atbalstīt konservatīvos, tikmēr par leiboristiem grasās iestāties 37% vēlētāju.

Video

0 Komentāru