Lielbritānijas karaliene apstiprina “Brexit” likumu

1 komentārs
Lielbritānijas karaliene apstiprina “Brexit” likumu
PA WIRE / PA IMAGES / SCANPIX

Lielbritānijas karaliene Elizabete II ceturtdien apstiprināja likumu par “Brexit” vienošanos, kas ļaus Apvienotajai Karalistei atstāt Eiropas Savienību (ES) 31. janvārī.

“Viņas Majestātes karaliene devusi karalisko apstiprinājumu “Brexit” likumprojektam, kas tādējādi kļūst par “Brexit” likumu,” tviterī paziņoja “Brexit” ministrs Stīvs Bārklijs.

Likumprojekts parlamentā tika galīgi apstiprināts trešdien pēc tam, kad parlamenta augšnams – Lordu palāta – atteicās no mēģinājumiem panākt tajā grozījumus.

Parlamenta apakšnams – Pārstāvju palāta – iepriekš trešdien vairākos balsojumos noraidīja visus piecus lordu pieprasītos grozījumus un nosūtīja likumprojektu atpakaļ parlamenta augšnamam, kas piekrita atkāpties no savām prasībām.

Eiropas Parlaments (EP) gatavojas ratificēt “Brexit” vienošanos 29. janvārī, ļaujot Lielbritānijai izstāties no bloka divas dienas vēlāk.

“Brexit” likuma pieņemšana ir milzīga uzvara premjerministram Borisam Džonsonam, kurš valdības vadītāja amatā stājās pagājušajā gadā, solot realizēt “Brexit” .

Džonsona priekštece amatā Terēza Meja 2018. gadā panāca “Brexit” vienošanos ar Briseli, bet britu parlaments trīs reizes šo vienošanos noraidīja. Pēc tam Meja atkāpās no amata.

Džonsons piekrita izmaiņām “Brexit” līgumā, bet piedzīvoja vairākas sakāves parlamentā, kas nespēja vienoties par to kad, kā un vai vispār “Brexit” būtu jāīsteno.

Pagājušajā mēnesī notikušās pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas mainīja situāciju, Džonsonam atgriežoties premjera amatā ar lielu konservatīvo vairākumu Pārstāvju palātā.

“Brexit” sekos pārejas posms, kas ilgs līdz 31.decembrim. Šai periodā uz Lielbritāniju joprojām attieksies ES tiesību normas un abām pusēm būs jāpanāk vienošanās par jaunu tirdzniecības līgumu.

Taču, kādas būs šīs attiecības, joprojām nav skaidrs, un sarunas par tām var izrādīties vēl sarežģītākas nekā “Brexit” sarunas.

Lasi vēl Izskan piedāvājums necīnīties par tautiešu tiesībām Lielbritānijā pēc ”Brexit”, lai mudinātu viņus atgriezties

Džonsons runā, ko gatavojas teikt februāra sākumā, domājams, plašāk pastāstīts, kādu tieši vienošanos cer panākt.

“Es esmu pilnīgi pārliecināts, kas mēs to spējam izdarīt,” trešdien paziņoja Džonsons, lai gan Brisele paudusi bažas, vai ar 11 mēnešiem pietiks visaptverošas vienošanās noslēgšanai.

Lielbritānijas finanšu ministrs Sadžids Džavids atzinis, ka grafiks būs saspringts, bet paudis pārliecību, ka vienošanos ir iespējams panākt.

1 komentārs