Lielbritānijas ārlietu ministrs uzbrukuma pasūtīšanā Skripaļam vaino Putinu personīgi

0 Komentāru
Lielbritānijas ārlietu ministrs uzbrukuma pasūtīšanā Skripaļam vaino Putinu personīgi
Foto: AFP / LETA

Pēc skandalozās bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanas no Lielbritānijas izraidītie Krievijas diplomāti otrdien sākuši pamest vēstniecību Londonā. Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons arī atkārtoti uzsvēris, ka par vainīgu uzskata nevis tik daudz Krieviju, bet gan tās prezidentu Vladimiru Putinu personīgi.

Pieaug saspīlējums Maskavas un Londonas attiecībās pēc tam, kad Lielbritānijas pilsētā Solsberi notika ķīmisks uzbrukums bijušajam spiegam Sergejam Skripaļam un viņa meitai ar neiroparalītisku indi.

Lielbritānija izraidīja 23 Krievijas diplomātus, kuri šodien sāka pamest vēstniecību. Krievija atbildi parādā nav palikusi, arī izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes darbību Krievijā.

“Krievi ir uz to spējīgi. Turklāt nervus paralizējošā viela “Novičok” ir pie viņiem ražota. Šis ir piemērs viņu uzvedības modelim. Mums, Eiropai, absolūti nepieņemama rīcība no Krievijas puses ir novērojama ik pa laikam. Ticu, ka tas nav uzbrukums mums kā valstij. Tas, ka šis starpgadījums notika Lielbritānijā, ir tikai sakritība,” norādīja Lielbritānijas premjere Terēza Meja.

Eiropas Savienības ārlietu ministri pauduši atbalstu Lielbritānijai un stingri nosoda gan notikušo, gan arī Krievijas agresīvo nostāju šajā abu lielvaru konfliktā.

“Šis uzbrukums ir absolūta cilvēku dzīvības nerespektēšana. Tas nav pieņemami. NATO valstis pilnībā atbalsta Lielbritāniju un piedāvā jebkāda veida palīdzību izmeklēšanā. Savukārt Krievijas komunicēšanas manieres norāda, ka valstu savstarpēja draudzība un miers viņiem ir vienaldzīgs,” norāda NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

“Esam pilnībā solidarizēti ar Lielbritāniju. Protams, ka ticam ikkatram viņu vārdam saistībā ar šo lietu,” apliecina Dānijas ārlietu ministrs Anderss Samuelsens.

Tikmēr Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons intervijā raidorganizācijai Deutsche Welle notikušajā vainoja Putinu personīgi: “Ir ļoti svarīgi apliecināt, ka notikušajā nav vainīgi nedz Krievijas iedzīvotāji, nedz Krievija. Es patiesībā mīlu Krieviju. Mēs par to šajā situācijā nerunājam. Mēs runājam par Kremli, par Putinu. Ir svarīgi saprast, ka Sergejs Skripaļs Putina acīs ir likvidējams objekts. Putins pats ir teicis, ka nodevēji būtu jānoindē. Un, lūk, kas notika ar Krievijas dubultaģentu.”

Džonsons uzskata, ka par Putina vainu liecina ne vien pašreizējā neadekvātā rīcība konflikta risināšanā, bet arī līdzīgais negadījums 2006. gadā, kad Lielbritānijā tika noslepkavots Kremļa kritiķis Aleksandrs Ļitviņenko.

Jāpiebilst, ka Latvijas Ārlietu ministrija šodien informēja Britu padomi Maskavā, ka gadījumā, ja konflikts starp abām valstīm saasināsies, Latvija ir gatava uzņemt gan padomes, gan raidorganizācijas “BBC” Krievijas redakcijas pārstāvjus.

0 Komentāru