Lielbritānijā un Nīderlandē jau sākušās Eiroparlamenta vēlēšanas

Pievienot komentāru

Latvijā pagaidām vēl notiek iepriekšējā balsošana, bet Lielbritānijā un Nīderlandē ceturtdien ir īstā Eiroparlamenta vēlēšanu diena, tādējādi oficiāli atklājot balsošanas maratonu, kas ilgs līdz svētdienai.

Tiesības ievēlēt jauno Eiropas Parlamentu (EP) ir 426 miljoniem Eiropas Savienības (ES) pilsoņu. Vairākās valstīs dalība vēlēšanās ir obligāta.

Lielbritānijā EP vēlēšanas faktiski tiek rīkotas piespiedu kārtā, jo, nespējot panākt vienošanos par “Brexit”, angļi joprojām ir ES sastāvā. Televīzijas kameru pavadīti, pie urnām ceturtdienas rītā devās arī redzamākie britu politiķi, tostarp eiroskeptiķu līderis Naidžels Faražs, kura nesen dibinātā Breksita partija visās aptaujās ieņem stabilu pirmo vietu.

“Ja vēlaties breksitu, tad jums jāiet un par to arī jābalso. Mēs to vienreiz jau izdarījām, bet viņi mūs ignorēja, tāpēc šodien viņiem to pateiksim atkal, un viņi sapratīs, ka tās nav balsis tikai šodien, tās mēs varam iegūt arī vispārējās vēlēšanās, un viņi zaudēs darbu. Tāpēc labāk ir ieklausīties cilvēku gribā, vai arī viņi paliks bez darba,” sacīja Farāžs.

No kopumā 751 EP deputātu vietas Lielbritānijai atvēlētas 73. Iepriekš Brisele vienojās, ka pēc breksita deputātu skaits blokā saruks, tiesa, ne par visiem 73 deputātiem, jo dažām valstīm būs iespēja savu pārstāvniecību palielināt. Latvijas deputātu skaits gan paliks tas pats – astoņas vietas.

Aptaujas liecina, ka premjeres Terēzas Mejas konservatīvā partija Eiroparlamenta vēlēšanās var cerēt – lielākais – uz 10% balsu. Vairums pie iecirkņiem sastapto vēlētāji par “Brexit” atlikšanu ir sašutuši.

Arī Nīderlandē EP vēlēšanās lielu daļu balsu savāks eiroskeptiķi, tomēr iedzīvotāju vidū aizvien ir atbalsts dziļākai integrācijai ES.

Jāpiebilst, ka piektdien pie vēlēšanu urnām dosies iedzīvotāji Īrijā un Čehijā, sestdien balsošana notiks Latvijā, Maltā un Slovākijā, bet pārējo valstu iedzīvotāji EP vēlēs svētdien. Beļģijā, Bulgārijā, Kiprā, Grieķijā un Luksemburgā iedzīvotājiem vēlēšanās jāpiedalās obligāti.