Lielbritānijā referenduma kampaņās akcentē nepatiku pret Austrumeiropas imigrantiem

2 komentāri
Lielbritānijā referenduma kampaņās akcentē nepatiku pret Austrumeiropas imigrantiem
LNT

Referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības ir premjerministra Deivida Kamerona un viņa Konservatīvās partijas reakcija uz konkurējošo partiju popularitātes pieaugumu. Kamerons spēcīgi izjuta, ka jaunus atbalstītājus nevar iegūt un esošie vēlētāji no viņa novēršas un pāriet uz Apvienotās Karalistes Neatkarības partiju jeb UKIP.

Šīs eiroskeptiskās partijas pamats pēc būtības ir izstāšanās no Eiropas Savienības un ļoti spēcīga nepatika pret Austrumeiropiešu imigrantiem. Kamerons sajuta savā elektorāta vēlmes pēc kaut kā līdzīga. Tāpēc cīņā par palikšanu pie varas viņš britiem bija solījis – ja, 2015. gada vēlēšanās viņa partija tiks atkal ievēlēta parlamentā un viņš saglabās savu premjerministra amatu, tad līdz 2017. gadam sarīkos referendumu par atrašanos Eiropas Savienībā. Tika ievēlēts un, lūk, 23. jūnijā būs referendums.

Kamerons pats gan aģitē par palikšanu Eiropas Savienībā. Tagad visā valstī aktīvi izvērstas kampaņas par izstāšanos un palikšanu. LNT Ziņas tās abas pieredzēja Anglijas pilsētās Bostonā un Mančestrā.

Video

Eiropas Savienības himnu Anglijas pilsētā Bostonā atskaņo anglis Kens, lai simboliski parādītu – agoniskā skaņa atskaita dienas, līdz briti, viņaprāt, nobalsošot par izstāšanos. Tikšot atgūta suverēnā kontrole, jo šobrīd 75% likumu nākot no Briseles diktāta, nevis Londonas.

“Lielbritānija vienmēr bijusi pati par sevi. Ir pieriebies, ka no citurienes iejaucas mūsu dzīvēs – nedrīkst darīt to, ir jādara šādi,” teic ielu mūziķis Bostonā Kens.

Lai pārliecinātu pēc iespējas lielāku balsstiesīgo skaitu pamest Eiropas Savienību, Lielbritānijas pilsētas apbraukā VoteLeave jeb ”balso par izstāšanos” kampaņas autobuss.

Referenduma kampaņa par izstāšanos no Eiropas Savienības ir daudzkārt spēcīgāka nekā par palikšanu tajā. Tiek minēts viens skaitlis – 350 miljoni mārciņu, ko katru nedēļu briti iemaksā Eiropas Savienības obligātajā līdzmaksājumu fondā. Kampaņā akcentē, šo naudu labāk būtu iztērēt pašu mājās, uzlabojot medicīnas aprūpi un būvējot daudzus jaunus sociālos mājokļus mazāk turīgajiem iedzīvotājiem.

Tomēr vairāk par visu, vidusmēra anglim izdzirdot par Eiropas Savienību, prātā nāk nepatika pret imigrantiem no Austrumeiropas.

“Pret nekontrolēto imigrāciju esam pārāk mīksti. Izmest viņus ārā!” skarbs ir Bostonas iedzīvotājs Rons.

Poļi, lietuvieši, latvieši un rumāņi Lielbritānijā pārsniedz jau otro miljonu. VoteLeave jeb ”balso par izstāšanos” kampaņa uzsver – ir jāsaka ”nē” brīvai darbaspēka kustībai no Eiropas un jāver ciet robežas. Imigrantus te vaino it visā.

“Negatīvās sekas ir radītā spriedze uz sociālajiem pakalpojumiem, sociālo mājokļu pieejamību, pārpildītās ir skolas. Tie izsmelta arī veselības aprūpes kapacitāte, lai vienkārši apmeklētu ģimenes ārstu. Daudzi briti, kas ir mazkvalificēti, uzskata, ka austrumeiropieši izstūmuši viņus no darba tirgus. Ārvalstu strādnieki izspiež no konkurences,” norāda Bostonas iedzīvotājs Marks Pointers.

Visuzskatāmākais piemērs ir tieši šī Bostonas pilsēta, arī Pīterboro, Visbīča un Spaldinga, kur ieradies vislielākais skaits imigrantu no Austrumeiropas, tostarp Latvijas. Bostonas domes deputāti LNT Ziņām saka, – nepatika pret imigrantiem šeit ir galvenais dzinējspēks britiem doties uz referendumu.

Bostonas domes deputāts Braiens Rušs stāsta: “Nekontrolētās imigrācijas dēļ mēs varam uzvarēt šajā referendumā. Esam līdz šim bijuši ļoti pacietīgi, bet nu britu pacietības mērs ir izsmelts”.

“Viņi ir uz 0 stundu darba līgumiem un uz zemo algu darbiem, līdz ar to saņem pabalstus kā piemaksas, saņem arī mājokļu īres pabalstus, tāpat arī bērnu pabalstus. Pērn tas kopā no sociālā budžeta valstij izmaksāja 9 miljardus mārciņu,” saka Bostonas domes deputāts Bobs Makolijs.

LNT Ziņas novēroja izstāšanās kampaņu Bostonas pilsētā, kurā kā zvaigzne ieradies arī iepriekšējais pensiju un darba lietu ministrs Ians Dankans Smits no Konservatīvās partijas.

Dankans Smits ir augsta līmeņa politiķis, kuru ātri ielenc Bostonas angļi, lai sūdzētos par imigrantiem no Latvijas, Polijas un Lietuvas.

“Mums šeit ir ļoti slikta situācija ar imigrāciju. Valodas barjera ir šausmīga. Pilsēta ir totāli pārpildīta. Ir pārāk daudz ārvalstnieku Bostonā. Viņu radītās problēmas šausmīgas. Slimnīcas pārpildītas. Pat vietējais ķirurgs no slodzes aizgāja prom, jo viņam šis viss bija līdz kaklam. Arī mums iedzīvotājiem pacietība ir beigusies,” teica Dankans Smits.

Tikmēr pilsētās ar gadu desmitiem ilgu imigrācijas pieredzi, piemēram, Mančestrā, pretimigrācijas retorika ir klusāka.

Lielbritānijā vienīgā politiskā partija, kas tik aktīvi “kampaņo” par palikšanu Eiropas Savienībā, ir Leiboristu partija. Tai arī nav absolūti nekādu iebildumu par Austrumeiropiešu mazkvalificētā darba spēka ieplūšanu.

Arī VoteRemain jeb “balso palikt” kampaņai ir savs aģitācijas autobuss, kas apbraukā Apvienoto Karalisti. Te akcentē Eiropas Savienības nozīmi.

Mančestras iedzīvotājs Tailers norāda: “Tik daudz darbavietu, eksporta un importa apjomi ir atkarīgi no mūsu dalības Eiropas Savienībā. Otrkārt, tā ir arī drošība. Tāpat Savienība mums ir uzlabojusi arī sociālo sfēru, piemēram, mammām un tētiem ir bērnu kopšanas atvaļinājumi. Ir virkne pret diskrimināciju vērsti likumi”.

“Domāju, tas ir arī par indivīdu aizsardzību un darba apstākļiem, jo darba likumdošanu regulē Eiropa. Ja mēs izstāsimies, ir varbūtība, tas viss pasliktināsies un arī nevienlīdzība kāps,” teic Mančestras iedzīvotāja Šarona.

2 komentāri