Lielbritānijā protestē pret parlamenta darba apturēšanu

0 Komentāru
Lielbritānijā protestē pret parlamenta darba apturēšanu
REUTERS/SCANPIX

Diezgan karsta diena trešdien Lielbritānijas politikā – pēc tam kad karaliene Elizabete II piekrita premjerministra Borisa Džonsona lūgumam pirms breksita uz laiku apturēt parlamenta darbu, Londonas centra ielās izgāja tūkstošiem cilvēku.

Ar saukļiem ”Glābiet demokrātiju!” protestētāji iebilst pret Džonsona ieceri, norādot, ka šādi parlamentam tiek atņemtas tiesības ietekmēt lēmumus. Un daži to dēvē pat par apvērsumu.

”Nav tā, ka tikai daži cilvēki ir sašutuši. Šis ir apvērsums. Es to zinu, jo esmu vēstījis par apvērsumiem. Esmu bijis Turcijā, bijis Kenijā, kad tur tika nozagta demokrātija. Es biju Grieķijā, kad tika nozagta Grieķijas demokrātija. Tas, ko mēs tagad redzam, ir parlamentāras institūcijas un 400 gadus senas tradīcijas nozagšanu,” uzsver britu žurnālists Pols Meisons.

Trešdien arī dažu stundu laikā Lielbritānijā internetā tika savākti vairāk nekā miljons parakstu petīcijai pret parlamenta darba apturēšanu. Paraksti tika savākti dažu stundu laikā, un to skaits pārsniedza miljona robežu īsi pirms pusnakts.

Parlamenta sēžu vasaras pārtraukums beidzas 3. septembrī, bet tradicionāli tas tiek pagarināts uz laiku, kamēr norisinās ikgadējās trīs lielāko Lielbritānijas partiju kongresi. Pirmais šāds kongress būs liberāldemokrātiem un sāksies 14. septembrī, bet pēdējais – Džonsona vadīto konservatīvo kongress – noslēgsies 2. oktobrī. Džonsons vēlas pagarināt parlamenta darbības pārtraukumu vēl par 12 dienām – līdz 14. oktobrim – un lūdza tam karalienes Elizabetes II atļauju.

Opozīcija uzskata, ka Džonsons lūdzis parlamenta darba apturēšanu, apzināti cenšoties nobremzēt parlamenta deputātu mēģinājumus nepieļaut bezvienošanās breksitu.

Džonsons uzstāj, ka Lielbritānija no Eiropas Savienības (ES) aizies 31. oktobrī – neatkarīgi no tā, vai vienošanās par izstāšanos no bloka būs panākta, vai ne, un uzdevis aktivizēt gatavošanos bezvienošanās breksitam.

Plānots, ka 17. oktobrī Džonsons piedalīsies ES samitā, kurā tiks apspriesta iespējamā breksita vienošanās.

0 Komentāru