Lielbritānijā notiek pēdējo desmitgažu svarīgākās vēlēšanas

1 komentārs
Lielbritānijā notiek pēdējo desmitgažu svarīgākās vēlēšanas
EPA / SCANPIX

Būt vai nebūt “Brexit” – uz šo jautājumu ceturtdien atbildēs Lielbritānijas vēlētāji, taču – iespējams. Lielbritānijā notiek parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas, kas ir nozīmīgākās šai valstij pēdējo desmitgažu laikā, un to centrālais jautājums – vai Lielbritānijai izstāties no Eiropas Savienības.

Gan sabiedriskās domas aptaujas, gan arī bukmeikeru prognozes liecina, ka vēlēšanās varētu uzvarēt konservatīvie, taču šīs prognozes vairs nav tik pārliecinošas kā pirms dažām nedēļām.

“Sākotnējās prognozes bija, ka konservatīvie iegūs 30 līdz 40 mandātu pārsvaru. Tad tas palielinājās līdz 50-55 mandātu pārsvaram. Taču tagad pārsvars ir sarucis – līdz 20-25 mandātiem. Tendence ir mainījusies, taču tas nemaina faktu, ka bukmeikeri prognozē konservatīvo vairākumu parlamentā,” skaidro bukmeikeru firmas “William Hill” pārstāvis Ruperts Adams.

Ko tas nozīmē? Pašreizējais premjers un konservatīvo partijas līderis Boriss Džonsons aicinājis pilsoņus nodrošināt viņam pietiekamu vairākumu, lai Lielbritānija jau janvāra beigās varētu beidzot pamest Eiropas Savienību. Tikmēr lielākā opozīcijas partija – leiboristi – apsolījusi sarīkot vēl vienu “breksita” referendumu, kā arī apņēmusies īstenot plašu infrastruktūras nacionalizāciju, startējot ar tik radikāli kreisu platformu, kādu briti nav pieredzējuši desmitgadēm ilgi.

Džonsons izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, lai izkļūtu no strupceļa breksita jautājumā, parlamentam atsakoties apstiprināt viņa panākto vienošanos ar ES par izstāšanās nosacījumiem.

Sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums “YouGov”, kas spēja precīzi prognozēt 2017. gadā notikušo vēlēšanu iznākumu, izvērtējot situāciju atsevišķos vēlēšanu apgabalos, vairāk nekā divkārt samazinājusi iepriekš prognozēto sagaidāmo toriju vairākumu no 68 līdz 28 vietām. Tādējādi vēlēšanas var nodrošināt Džonsonam gan pārliecinošu vairākumu, gan noslēgties ar vēl vienu rīcībnespējīga parlamenta ievēlēšanu, jo daudzos vēlēšanu apgabalos liels skaits vēlētāju var izšķirties par taktisku balsojumu, lai tādējādi liegtu konservatīvajiem uzvaru, atzinis “YouGov”.

Balsošana notiek no plkst. 9.00 pēc Latvijas laika un ilgs līdz plkst. 22.00.

Tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas gaidāmi arī nobalsojušo vēlētāju aptauju rezultāti.

1 komentārs