Lielbritānija neatteiksies no Gibraltāra bez tā piekrišanas

Komentāri

”Brexit” sarunās strīdus izraisījis jautājums par Gibraltāra piederību. Izmantojot izdevību, Spānija iecerējusi atgūt suverenitāti pār šo britu aizjūras teritoriju – saspīlējums šīs pussalas sakarā starp abām valstīm valda jau 300 gadus. Lielbritānija no savas teritorijas negrasās atteikties, Spānijas iecere saniknojusi arī pašu strīdus ābolu.

Par to, ka jautājums par Gibraltāru iekļauts Lielbritānijas izstāšanās jeb “Brexit” sarunās, parūpējās Spānija, kas vēlas atgūt šo teritoriju. ”Brexit” sarunu uzmetumā Eiropas Savienība (ES) iekļāvusi punktu – lai savienības un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās tiktu attiecināta arī uz Gibraltāru, būs jāpanāk arī oficiālās Madrides piekrišana.

Lielbritānija uz šiem jaunumiem atbildējusi, ka par to jālemj šīs teritorijas iedzīvotājiem.

Britu pozīcija ir ļoti skaidra. Gibraltāra suverenitāte nav maināma, nerīkojot referendumu par šo jautājumu.

Pagājušā gadsimta sešdesmito gadu beigās gibraltārieši jau vienā referendumā pauda gandrīz vienprātīgu atbalstu saiknes saglabāšanai ar Apvienoto Karalisti. Gibraltāra galvenais ministrs licis manīt, ka Spānija varētu izmantot savas veto tiesības ES, lai panāktu pussalas nonākšanu savā pārziņā.

Spānijas amatpersonas pagaidām atturas no plašākiem komentāriem, vien nedaudz izteikusies par britu politiķu paziņojumiem.

Spānija ir mazliet pārsteigta, kādā tonī Lielbritānija spriež par šo jautājumu, zinot, cik parast briti ir savaldīgi.

Gibraltārs Lielbritānijas valdījumā nonāca 18. gadsimtā. Tomēr visu šo laiku Spānija ir meklējusi veidu, kā iegūt savas tiesības pār pussalu.

Lasi vēl