Lielbritānija nāk klajā ar jaunu imigrācijas sistēmu; nosaka prioritāti augsti kvalificētam darbaspēkam

3 komentāri
Lielbritānija nāk klajā ar jaunu imigrācijas sistēmu; nosaka prioritāti augsti kvalificētam darbaspēkam
AFP / SCANPIX

Lielbritānija trešdien nāca klajā ar jaunu imigrācijas sistēmu, kas izbeidz cilvēku brīvu kustību un nosaka prioritāti augsti kvalificētam darbaspēkam.

Šī sistēma ir paredzēta, lai nomainītu to, kuru Lielbritānija ievēroja kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts.

Kā vēsta raidorganizācija “BBC”, saskaņā ar Lielbritānijas valdības izstrādāto imigrācijas plānu, pēc “Brexit” zemas kvalifikācijas darbinieki nesaņems vīzas. Plāns mudina darba devējus “attālināties” no paļaušanās uz “lēto darbaspēku” no ES dalībvalstīm un ieguldīt līdzekļus līdzšinējo darbinieku saglabāšanā, kā arī automatizācijas tehnoloģijas attīstībā.

Lielbritānijas iekšlietu ministre Priti Patela intervijā “BBC” norādīja, ka valdība vēlas “iedrošināt augsti kvalificētam cilvēkus” un “samazināt to cilvēku skaitu, kuri ierodas Lielbritānijā ar zemām prasmēm.”

Lielbritānija 31.janvārī atstāja ES, kuras dalībvalsts tā bija 47 gadus, un vairs neievēros ES noteikumus, kad decembrī beigsies pēcbreksita pārejas periods.

“Mēs izbeidzam brīvu kustību, atgūstot mūsu robežu kontroli un ievērojot tautas prioritātes,” otrdienas vakarā savā paziņojumā sacīja Patela.

Lielbritānijas robežu kontrole bija viens no jautājumiem, kas 2016. gada referendumā pamudināja vēlētājus nobalsot par izstāšanos no ES.

Valdības ierosinātā jaunā imigrācijas sistēma nosaka punktus par katru kvalifikāciju vai prasmi un paredz, ka katram viesstrādniekam jāiegūst vismaz 70 punkti.

Potenciālajam imigrantam, kurš pelnīs vismaz 25 600 mārciņas (30 830 eiro) gadā, par to paredzēti 20 punkti. Tiem, kas pelnīs tikai noteikto minimālo algu – 20 480 mārciņas (24 664 eiro) gadā, par to nepienāksies neviens punkts.

20 punkti pienāksies arī par “pienācīgu prasmju līmeni”, vēl 20 punkti – par angļu valodas prašanu “prasītajā līmenī”.

Pašreizējais algas slieksnis kvalificētiem imigrantiem Lielbritānijā ir 30 000 mārciņu (36 129 eiro) gadā.

20 punktus var iegūt arī par pieprasītu retu kvalifikāciju, bet 10 līdz 20 punktus – par doktora grādiem dažādās jomās.

Jaunā sistēma neskars vairāk nekā 3,2 miljonus ES pilsoņu, kas pieteikušies palikt Lielbritānijā.

3 komentāri