Līdz ar ārkārtas stāvokļa noteikšanu Turcijā ierobežota arī ceļošanas brīvība

Pievienot komentāru
Līdz ar ārkārtas stāvokļa noteikšanu Turcijā ierobežota arī ceļošanas brīvība
Reuters/Scanpix

Aizturēto skaits pēc apvērsuma mēģinājuma Turcijā pārsniedz jau 10 tūkstošus cilvēku. To pavēstījis valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Pirmajā intervijā pēc apvērsuma mēģinājuma Turcijas līderis, neraugoties uz saņemto rietumvalstu kritiku par cilvēktiesību un demokrātijas neievērošanu, solījis, ka neapstāsies līdz tiks notverti visi nodevēji un teroristi, kas stāvējuši aiz šī nozieguma.

Turcijas prezidents Tajips Erdogans jau uzsācis plānus par valsts armijas restrukturizāciju un kadru nomaiņu, ņemot vērā, ka pēc apvērsuma tika atlaisti desmitiem tūkstoši militāristu un policistu. Vienlaikus Turcijas valdība neizslēdz ka tuvākajā laikā varētu tikt īstenots vēl viens apvērsuma mēģinājums.

Prezidents Erdogans intervijā vēlreiz norādījis, ka neapstāsies, līdz ASV neizdos arestam tur dzīvojošo Fetullu Gulanu, kurš, pēc viņa domām, stāv aiz apvērsuma mēģinājuma. Gulans gan noliedz jebkādu saistību ar nesenajiem notikumiem Stambulā un Ankarā. Turcijas tieslietu ministrs televīzijā jau izteicies, ka ja ASV vēlētos sadarboties, Gulana izdošana notiktu ātri. Turcija jau esot nosūtījusi visus vajadzīgos dokumentus, kas viņaprāt ir pietiekami, lai veiktu Gulana nodošanu varasiestādēm.

Tikmēr, pēc jaunākajiem datiem, aizturēti vai atlaisti vismaz 60-it tūkstoši Turcijas publiskajā sektorā strādājošo, pieņemti arī vairāki ierobežojumi atsevišķām cilvēku grupām. Piemēram, akadēmiskajam personālam liegts pamest valsti, un tiem, kas atrodas ārvalstīs, pavēlēts atgriezties. Ņemot vērā vadošo Turcijas politiķu paustajam aicinājumam atjaunot nāvessodu kā arī pastāvot bažām par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem apvēsuma mēģinājuma seku likvidēšanā, Turcijas virzība uz Eiropas Savienību ir nopietni apdraudēta. Savukārt Turcijas amatpersonas neslēpj vilšanos par lēno progresu savas valsts centienos tuvināties Eiropas Savienībai.

Pēc apvērsuma mēģinājuma Turcijā dzīvību zaudējuši vairāk kā 230 cilvēku, vēl gandrīz 2200 ievainoti.