Libānā TV3 Ziņu žurnālistu un operatoru aiztur policija un atņem pases

1 komentārs
Libānā TV3 Ziņu žurnālistu un operatoru aiztur policija un atņem pases
FOTO: Jānis Zvērs, TV3 Ziņas

TV3 Ziņu komanda viesojās Libānā, lai runātu ar vietējiem, ar bēgļiem par reģiona nākotni, kas diemžēl karājas mata galā. Par piedzīvoto Libānā, tostarp biedējošu aizturēšanu, lasi TV3 Ziņu žurnālista Jāņa Zvēra reportāžā ekskluzīvi Skaties.lv.

”Par to, cik nopietni Libānas likumsargi pieiet drošības jautājumiem, ar operatoru Sergeju Medvedevu pārliecinājāmies uz savas ādas. Ceturtdien pēc intervijas ar Sociālo lietu ministru bijām ceļā uz nākamo sarunu. Izmantojot laiku, operators caur braucošas automašīnas logu filmēja Beirūtas ielas. Braucām garām arī kādai policijas ēkai, pie kuras ārpusē dežurēja vairāki ar automātiem bruņoti sargi. Ieraugot kameru, viņi lika automašīnai apstāties. Tas likās dīvaini, jo iepriekš, filmējot gan armijniekus, gan policistus, neviens neprotestēja. Šie policisti lika operatoram paņemt pasi un sekot līdzi ēkā. Kopā ar viņu aiz policijas žoga devās arī mūsu miesassargs Tariks,” par piedzīvoto stāsta Jānis Zvērs.

”Zemapziņā skraidīja kadri no filmām un ziņu sižetiem!”

Es ar šoferi Toniju paliku, sēžot uz apmales pie automašīnas. Sajūta bija neomulīga – nobarikādētā policistu māja atradās tieši pāri ielai. Zemapziņā skraidīja iepriekš redzēti kadri no filmām un ziņu sižetiem – tieši šādi, valdības, drošības spēki bieži vien ir pašnāvnieku – spridzinātāju mērķi. Neviļus rūpīgi aplūkoju katru garām braucošo auto, cerībā neieraudzīt neko aizdomīgu.

Aptuveni pēc desmit minūtēm kļuva skaidrs, ka pasākums tik ātri vien nebeigsies. Drošībnieki pasauca pāri ielai mani, un Toniju. Lika atdot pases. Atgriezāmies pie auto. Tonijs smaidīdams no kabatas izvilka sezama sēkliņu tāfelīti un padeva to man. Tā teikt, lai nesatraucos, un aiz gara laika ir ko uz kārā zoba uzlikt. Apsēdos uz apmales, turpināju vērot policistu māju.

”Šoferis – atstājis automašīnas aizdedzē atslēgas un aizmucis!”

Pēc pāris minūtēm no tās izskrēja policisti, prasot, kur ir šoferis. Tik tiešām – labs jautājums! Tonijs bija pazudis. Kā akā iekritis. Atstājis mašīnas atslēgas aizdedzē un aizmucis. Policisti nebūt neizskatījās priecīgi, un mani nekavējoties ieveda ēkā. Tur uz ādas dīvāniņa sēdēja Sergejs un Tariks. Telpā bija priekšnieka galds, papīri, ūdens bundulis un daudzi dusmīgi skatieni.

Skaties foto!

Policistiem bija pamats satraukties – tieši pašnāvnieku spridzinātāju dēļ steigā pamestā mašīna iepretim viņu vārtiem bija galvenais uztraukuma objekts. Nekavējoties tika pavēlēts Tarikam sazināties ar šoferi. Uz telefona zvaniem viņš sākotnēji neatbildēja. Tad pacēla un minstinādamies teica, ka nevar ierasties policijā, neko īsti nepaskaidrojot. Likumsargi kliedza, skanēja rāciju ”čerkstoņa”.  Mašīnu paši drošībnieki pārbaudīja un iestūrēja savā teritorijā.

Mūs pārveda uz citu telpu. Iekārtojums līdzīgs – šoreiz divi galdi, pie sienām gleznainās Libānas ainavas, slepenpolicijas ”šefa” foto. Pavecs televizors, papīru kaudzes, koka plauktiņš konfiscētajiem mobilajiem telefoniem. Neviena datora. Apstājies sienas pulkstenis. Kņuda.

Kāda maza, smalka libāniešu inspektore pratināja grūtnieci, kurai visai drīz ļāva doties prom. Par laimi, drīz ieradās Latvijas Goda konsula biroja darbiniece, kura pārtulkoja policista – pratinātāja  prasības. Ap 40 gadus vecais policists, savilcis drūmu pieri, izprašņāja Sergeju, lēnā garā pildot protokolu. Aptuveni piecas reizes tika jautāta preses karte, katru reizi tika paskaidrots, ka tā atradās ”nelaimīgajā” auto. Sestajā reizē tā beidzot no mašīnas tika atnesta un nokopēta. Vārds, tēva vārds, mātes vārds, dzimšanas dati. Protokols, kurā tika konstatēts, ka Sergejs ēku nofilmējis nejauši, un apsolās safilmēto policijas klātbūtnē izdzēst, tika aizpildīts skrupulozi un nesteidzīgi. Uz labierīcībām drīkstēja iet policistu pavadībā. Parakstot protokolu, beidzot tikām brīvībā.

Vēlāk noskaidrojās, ka Tonijs no policijas aizbēdzis tādēļ, ka iekaustījis iepriekšējo priekšnieku par algas neizmaksāšanu. Tagad, visticamāk, viņam draud pamatīgas nepatikšanas. Mēs tikām cauri sveikā. Kā stāsta vietējie, policija visai bieži mēdz aizturēt cilvēkus, kas, viņuprāt, fotogrāfē policijas iestādes. Pietiek vien izvilkt mobilo telefonu, lai piedzīvotu līdzīgu situāciju, kāda gadījās mums.

Sižetu par to, kā TV3 Ziņu komandai klājās Libānā, skaties šovakar plkst. 19.00!

1 komentārs