Levits: Esmu pagodināts, ka savā pirmajā vizītē varu būt tieši Igaunijā

4 komentāri

Dienu pēc padomnieku komandas izziņošanas un tikai divas dienas pēc stāšanās amatā Valsts prezidents Egils Levits devies savā pirmajā ārvalstu vizītē. Tā noritēja Igaunijā, Tallinā, tiekoties ar šīs valsts augstākajām amatpersonām.

Nokļūšanai Tallinā Egils Levits izvēlējās nacionālo aviosabiedrību “airBaltic”, tādējādi ceļā pavadot mazāk par stundu, četru stundu vietā, ja brauktu ar auto. Tikšanās Kadriorgas pilī nolika no paša rīta.

Šī ir darba vizīte. Tas nozīmē, ka Egils Levits ierodas bez kundzes un sagaidīšana ir daudz formālāka, nekā ierodoties oficiālā vizītē.

Pēc būtības šis ir iepazīšanās brauciens, Levitam stājoties amatā, kaut gan abi prezidenti jau ir pazīstami 13 gadus, jo strādājuši Luksemburgā. Levits kā tiesnesis, Kersti Kaljulaida – kā auditore.

Abi atcerējās, ka tolaik visiem bija jāprot franču valoda, jokojot iesakot uz to arī pāriet.

Taču darba vizītē sarunvaloda ir angļu. Tajā arī tapis ieraksts viesu grāmatā: ”Esmu pagodināts, ka savā pirmajā vizītē varu būt tieši Igaunijā,” un Levita paraksts.

Uzrunā savai Igaunijas kolēģei viņš minēja, ka vēsturiski abas valstis bijušas saistītas jau gadsimtiem, kuru gaitā dzīvojušas zem svešām varām.

Kā LNT uzzināja prezidenta kancelejā, starp daudziem tradicionāliem tematiem, piemēram, “Rail Baltica” projekta virzība, aizsardzības jautājumi, aptuveni puse no laika veltīta dabas aizsardzībai.

Uz jautājumu, vai arī par akcīzes nodokli alkoholam, kas tagad ir viens no abu valstu karstajiem jautājumiem, atbilde bija daļēji noliedzoša. “Mūsu ekonomiskās attiecības nav tikai par to, kam ir lētāks alus. Lai gan alus ir saistīts ar tukšo taru. Es ļoti vēlētos, lai mēs varētu būt pirmie, kas Eiropas Savienībā abu valstu pilsoņiem ļautu vienam pie otra nodot savas tukšās pudeles un bundžas. Lai latviešu alus iepakojumu, kas pirkts pie jums, igauņi brīvi varētu nodot savā piemājas “Prizmas” vai “Maxima” depozīta automātā,” atzina Levits.

Pēc atgriešanās Rīgā vizītē tiek gaidīts jaunievēlētais Lietuvas prezidents. Viņa ierašanās šobrīd paredzēta jūlija beigās.