Lepēna pret Makronu! Franči jau rīt izvēlēsies savu un arī visas Eiropas nākotni

Pievienot komentāru
Lepēna pret Makronu! Franči jau rīt izvēlēsies savu un arī visas Eiropas nākotni
FOTO: LETA

Francijas iedzīvotāji jau rīt prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā izvēlēsies savu un arī visas Eiropas nākotni. Būs jāizvēlas starp diviem ļoti pretējiem kandidātiem – galēji labējo Marinu Lepēnu un centriski noskaņoto Emanuelu Makronu. Kamēr aptaujas rāda, ka Makrons nostiprinājis savas pozīcijas, daļa franču vēl nav izlēmuši, vai piedalīties vēlēšanās. 

Šā brīža aptaujas liecina, ka Makrons nostiprinājis savas pozīcijas un otrajā kārtā uzvarēs, saņemot 62% balsu, bet viņa sāncense Lepēna vien 38%. Tikmēr politikas eksperti nesteidz izdarīt prognozes, norādot, ka Lepēnas iekļūšana otrajā kārtā ir pārsteigusi ne tikai sabiedrību, bet radījusi šoku valsts politiskajā sistēmā.

 

Dominiks Rainijs
Parīzes politisko studiju institūta direktors

Valsts ar daudzpartiju sistēmu ir saskārusies ar dažādām problēmām, piemēram, globalizāciju un iedzīvotāju novecošanu. Tāpat sabiedrība ir nogurusi no pastāvošās sistēmas. Tāpēc tādas personas kā Lepēna un viņas politika ieguvusi neiedomājami augstu sabiedrības atbalstu. Jūs zināt, kas notika ASV ar Trampu. Mēs dzīvojam pasaulē, kas mainās.

 

 

Par vēlēšanu neprognozējamību liecina arī šodien Parīzē aptaujāto iedzīvotāju sniegtās atbildes. Kamēr viena sabiedrības daļa sadalījusies divās frontēs – Lepēnas un Makrona atbalstītājos, cita daļa franču – vai nu vēl nav izdarījuši izvēli, vai arī atzīst, ja vispār nolems iet balsot, tad vēlēšanu urnā metīs tukšu biļetenu.

Lielāks satraukums par vēlēšanu iznākumu valda Francijā dzīvojošo ebreju un musulmaņu vidū. Viņi aicina frančus neatbalstīt Lepēnu, kura savas kampaņas laikā īpaši naidīgi izteikusies par islāmticīgajiem.

Tikmēr īsi pirms vēlēšanām Emanuela Makrona kampaņa piedzīvojusi hakeru uzbrukumu. Vakar vakarā interneta nopludināti tūkstošiem e-pasta vēstuļu, grāmatvedības dokumentu un citu materiālu. Centriskā kandidāta komanda paziņojusi, ka šis ir mēģinājums panākt demokrātijas destabilizāciju un salīdzinājusi to ar notikumiem ASV prezidenta vēlēšanu laikā.

Francijā šīs tiek uzskatītas par svarīgākajām Francijas prezidenta vēlēšanām pēdējo gadu desmitu laikā. To, vai vēlēšanu iznākums nesīs pārmaiņas Francijai un visai Eiropai, uzzināsim jau pavisam drīz.