Latvijas viesstrādnieks: Es nesaprotu, ar ko bēgļi Vācijā nav apmierināti

4 komentāri
Latvijas viesstrādnieks: Es nesaprotu, ar ko bēgļi Vācijā nav apmierināti
AFP/LETA

Kamēr daļa vāciešu baro bēgļus, ziedo viņiem apģērbus un apavus, un pat izgulda pie sevis privātajos dzīvokļos un mājās, statistiski pieaug otra Vācijas iedzīvotāju daļa, kuri viena miljona bēgļu uzņemšanu uzskata par nepareizu pēc būtības. Tikmēr kāds no Latvijas Vācijā ieceļojis celtnieks par bēgļiem izsakās pavisam skarbi.

LNT Ziņas devās uz Austrumberlīni. Mārcānā-Hellersdorfā, kas izskatās ļoti līdzīgi kā Purvciems vai Pļavnieki, ir izvietoti četri bēgļu centri. Te berlīnieši ir satraukušies, ka bēgļiem jau citviet Vācijā ir dota priekšroka sociālo mājokļu saņemšanā, malā nostumjot mazāk turīgos vāciešus. Tāpat arī pie ārstiem rindas kopš bēgļu pieplūduma kļuvušas garākas. Bērnudārzi pārpildīti ar bēgļu bērniem, bet vāciešiem tiekot atteikts.

Pieaug to vāciešu skaits, kas no bēgļiem baidās

Maikls, Austrumberlīnes iedzīvotājs:

Ir nepareizi, ka viņu ir tik daudz. Ar šo mēs nespēsim tikt galā. Ja iebrauktu tūkstotis gada laikā, ja būtu divi tūkstoši – jā, tad mēs vēl varētu viņus kaut kā integrēt sabiedrībā. Taču integrēt miljonu vai divus miljonus būs neiespējami.

Austrumberlīnieši šo sauc par bīstamu sociāletnisku eksperimentu ar risku sabiedriskajai drošībai.

Tobiass, Austrumberlīnes iedzīvotājs: 

Skaidrs, ka pasliktinās kriminālā situācija. Bēgļi izpauž savu agresiju, jo viņi nesaņem to, ko bija cerējuši. Agrāk bērni vieni paši ārā skraidīja, tagad es viņus ārā vienus nelaižu bēgļu dēļ.

Andrē, Austrumberlīnes iedzīvotājs:

Tas ir tāds pats risks, kā redzējām Francijā. Viņi taču nevēlas integrēties, nevēlas pieņemt vāciešu noteikumus. Viņi var praktizēt radikālo islāmu. Mani kā vācieti tas satrauc.

Strādnieks no Latvijas: Es nesaprotu, par ko viņi sūdzas

Viedoklis par bēgļu pieplūdumu ir arī Vācijā dzīvojošajiem Latvijas valsts piederīgajiem.

“Viņi virsū uz visiem kā šakāļi. Viņi ir kā šakāļi, es citu vārdu viņiem pateikt nezinu,” saka Vācijā no Latvijas ieceļojušais Andrejs.

Andrejs ir celtnieks, kurš no Rīgas ieradās Berlīnē pirms trim mēnešiem. Andrejs uzskata, – bēgļu vēlme nokļūt tieši Vācijā, Austrijā un Zviedrijā izskatoties pēc apzinātas vēlmes parazitēt.

Andrejs, celtnieks Berlīnē:

Skaties foto un video!

Prasa naudu, un viņi vēl nav apmierināti, viņi stāv rindās, paniku taisa, “mītingus” kaut kādus, nu vispār, ar ko nebūt apmierinātiem, es nesaprotu.

Andrejs cenšoties iet ar līkumu bēgļu centriem pēc visa, ko redzējis, dzirdējis un lasījis.

“Es baidos no šiem cilvēkiem, tāpēc, ka es nezinu, kas viņiem galvā. Es redzēju, kā viņi uzvedas, kā viņi kaujas, viņiem ir naži. Viņi ir skandālisti, viņi tādi agresīvi, viņi nezina manieres vispār, es nezinu, kas būs Latvijā,” saka Andrejs.

Andrejs netic, ka īstenosies Iekšlietu ministrijas iecere bēgļiem iemācīt latviešu valodu trīs mēnešu laikā tā, lai viņi spētu atrast darbu Latvijā un būt finansiāli neatkarīgi. Andrejs domā, – redzot, kas notiek Vācijā, bēgļi būs slogs pašvaldību sociālajiem dienestiem.

“Ko viņi šeit darīs, nezinu. Strādāt viņi, man liekas, ka negrib, tāpēc, ka klaiņo visu laiku. Latvijā viņus nevajag. Vispār nevajag šitos. Es redzu, kas tagad notiek Berlīnē, tā ir trakā māja, es jums saku, tā ir trakā māja,” saka celtnieks.

Latvietis: Latvija nedrīkst pieļaut Vācijas kļūdu

Savukārt Berlīnē dzīvojošais un valodu skolā strādājošais Dainis akcentē, – Latvija nedrīkst pieļaut Vācijas kļūdu un neļaut bēgļiem Latvijā dzīvo koncentrēti vienā mikrorajonā. Tas tad būtu aizmetnis mono etniskajiem anklāviem.

Dainis Rudzītis, Berlīnes latvietis:

Latvijai nevajadzētu baidīties izvirzīt jautājumus par bēgļiem, par viņu reliģisko piederību, par šīs reliģijas ideoloģiskajiem aspektiem. Tas mums varētu ļoti palīdzēt. Atšķirībā no Vācijas, kurā, ja tu kritizē islāmu un musulmaņus, tad tas tiek uzskatīts par nacismu, par rasismu, un es neuzskatu, ka tas ir pareizi. Kritiska, analītiska domāšana tieši otrādi – veicina sapratni.

Daudzi Vācijā dzīvojošie latvieši uzskata, – vairumā gadījumu ieceļotāju vajadzētu piešķirt alternatīvo statusu. Tas nozīmē – līdzko situācija Sīrijā un Irākā uzlabojas, šīm personām būtu piespiedu kārtā jāpamet Latvija.
4 komentāri