Latvijas vēstnieks Lielbritānijā pieļauj, ka briti varētu nobalsot par izstāšanos no ES

0 Komentāru
Latvijas vēstnieks Lielbritānijā pieļauj, ka briti varētu nobalsot par izstāšanos no ES
Foto: Juris Bindars/ Kristīne Žilde-Krēvica

Līdz referendumam atlikušas vien dažas dienas. Vai briti lems palikt vai tomēr izstāties no Eiropas Savienības, to šobrīd baidās prognozēt pat Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis. Lai gan mūsu valsts interesēs būtu saglabāt Lielbritāniju 28 valstu blokā, kampaņā vai aģitēšanā vēstniecība neiesaistās. Vien noskatās notiekošajā no malas.

Ar Andri Teikmani tiekamies Latvijas vēstniecības telpās Londonā TV3 ziņu projekta Karalistes izvēle filmēšanas ietvaros. Tepat aiz stūra ir Šerloka Holmsa Beikerstrītas dzīvoklis un Tiso kundzes Vaska figūru muzejs.

Jautāju, kāda ir vēstnieka prognoze par gaidāmo referendumu, un viņš godīgi atbild – tiklab briti var palikt kā izstāties. Diez ko nepalīdz arī sociālās aptaujas, kas šobrīd rāda identisku noskaņojumu abās nometnēs. Lai gan jāatgādina, ka iepriekš tās jau ir smagi kļūdījušās.

Andris Teikmanis, Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē:
Tas nozīmē, ka cilvēki aptaujām neuztic savas domas. Līdzīgi bija iepriekš – gan uz parlamenta vēlēšanām pirms gada, gan uz Skotijas referendumu pirms diviem gadiem. Cilvēki patieso viedokli atklās tikai tad, kad paliks divatā ar balsošanas biļetenu.

Neredzamā kampaņa

Ņemot vērā, cik jautājums ir svarīgs, varētu domāt, ka Londonā uz katra stūra notiks aģitēšana par vai pret, taču, mums par pārsteigumu, kampaņa ir neredzama. Ne plakātu uz māju sienām, ne aplīmētu reklāmstabu. Tikai atsevišķi brīvprātīgie dala bukletus pilsētas parkos.

Vēstnieks paskaidro, ka ielās tik tiešām kampaņa nav jūtama. Tā notiek televīzijā, presē un dažādās debatēs, kurās neiztrūkstoši ik dienu uzstājas arī pats referenduma ierosinātājs Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons. Viņu Teikmanis aizstāv – Kameronam neesot bijis citas izvēles.

Andris Teikmanis, Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē:
Jāsaka tā – ja Tev ir tādi draugi, tad ienaidnieki nav vajadzīgi.

Foto:

Ar to domāta Kamerona paša sašķeltā Konservatīvo partija. Ja pirms trim gadiem, ierosinot referendumu, šķita, ka tas palīdzēs uz visiem laikiem noņemt jautājumu no dienaskārtības, tad tagad arvien vairāk iespējams, ka 23. jūnijā uzvar emocionāls protesta balsojums.

Andris Teikmanis, Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē:
Pašlaik diskusijas ne tikai britu presē, bet arī starptautiski notiek par to, vai vispār ir jēga referendumiem. No vienas puses, tā ir tiešākā demokrātijas forma, bet ne vienmēr tā ir labākā valsts attīstībai. Bieži profesionāls parlamenta lēmums nes labāku efektu nekā uz emocijām balstīts referendums.

Teikmanis uzskata, ka šāda diskusija ir veselīga arī citām valstīm, un arī Latvija var mācīties no šīs pieredzes.

Aprēķinu par ieguvumiem un zaudējumiem izstāšanās gadījumā ir daudz, tos veic gan privātais, gan valsts sektors, bet tajos kopīgs ir viens – secinājums, ka briti zaudēs. Ekonomiski, finansiāli un politiski. Jau šobrīd pie katra paziņojuma par iespējamo Brexit mārciņa piedzīvo kritumu.

Karaliene ilgi neklusēs

Pagaidām visā šajā jezgā no malas noraugās Karaliskā ģimene, kas Lielbritānijā bauda milzu popularitāti. Pastāv iespēja, ka drīzumā viņi varētu iejaukties, šādi būtiski ietekmējot 23. jūnija rezultātus.

Andris Teikmanis, Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē:
No viens puses, karaliene nevar izteikties par politiskām tēmām. Tas ir valdības kompetencē. Bet britu prese ir rakstījusi, ka ģimene varētu darīt zināmu savu viedokli. Redzēsim! Daudz laika vairs nav atlicis.

Tas, kā nobalsos britu vēlētāji, paliek tikai viņu ziņā.

Vēstnieks gan piebilst, ka neatkarīgi no referenduma rezultāta Eiropas Savienība vairs nebūs tāda kā līdz šim. Pastāv bažas – ja Lielbritānija izstājas, tās piemēram var sekot arī citas Eiropas valstis.

Video:

0 Komentāru