Latvijas varasiestādes aicina valspiederīgos jau tagad gatavoties ”bezvienošanās” breksita sekām

2 komentāri

Izredzes noslēgt vienošanos ar starp Eiropas Savienību (ES) un Apvienoto Karalisti par nākotnes tirdzniecības attiecībām samazinās ik dienu un Latvijas varasiestādes aicina valspiederīgos jau tagad gatavoties ”bezvienošanās” sekām, vēsta “TV3 Ziņas”.

Straujiem soļiem tuvojas ”Brexit” pārejas perioda beigas, nākamā gada 1.janvārī Lielbritānijai oficiāli kļūstot par trešo valsti. Neziņa un apjukums – tā šobrīd pēc “Brexit” periodu raksturo Lielbritānijā dzīvojošie latvieši, kuru ikdiena cita starpā saistās ar sauszemes kravu pārvadājumiem – lielāku un mazāku paku sūtīšanu no un uz Lielbritāniju.

“Nav nekādas skaidrības ne par dokumentiem, ne par ko, kas būs, kā būs, vai būs, cik daudz būs. Nekādas informācijas, šobrīd to nezina pilnīgi neviens. (..) Zinām, ka brauksim līdz decembrim, kas būs pēc tam. Pagaidām no neoficiāliem avotiem tur kur ir, kādam paziņas, zinām, ka muitā būs jāpilda deklarācijas, cik būs smalkas, kādas viņas, būs, kā tas viss notiks, šobrīd nekāda informācija nav ne vienā, ne otrā pusē,” stāsta Lielbritānijā dzīvojošā latviete.

Lielbritānija izstājās no ES izstājās šogad, 31.janvārī. Taču manāmas pārmaiņas līdz šim brīdim nav notikušas. Līdz gada beigām turpinās pārejas periods – tā laikā jāpanāk arī vienošanās par nākotnes attiecību modeli – īpaši, runājot par savstarpējo tirdzniecību. Ja vienošanos neizdosies panākt, tirdzniecību starp abām pusēm regulēs tās normas, kas paredz arī dažādas muitas barjeras. Valsts ieņēmumu dienestā gatavojas sliktākajam scenārijam – līdz ar to jārēķinās, ka daudziem dzīve mainīsies.

VID Muitas pārvaldes E-muitas daļas vadītāja vietniece Irēna Knoka

“Pārejas periods vēl ļauj mums dzīvot pa vecam, bet ar janvāri viss būs beidzies Apvienotā Karaliste bš tāda pati trešā valsts kā Ķīna, Krievij, Baltkrievija un citas vakstis. (..) Šobrīd mēs gatavojamies tam, ka līgums varetu netikt noslēgts. Tas nozīmēs muitas formalitātes gan ceļotājiem, kuri tiks kontrolēti, ielidojot no Apvienotās Karalistes un izlidojot uz turieni, arī tiem, kas saņems sūtījumus pa pastu un, protams, komersantiem, kuri sadarbojas ar saviem partneriem Apvienotajā Karalistē. Tas nozīmē eksporta, importa muitas formalitātes.”

Turklāt tā neesot Latvijas vienpusēji izdomāta prasība, bet gan ES vienots regulējums.  Lielajos loģistikas uzņēmumos viss esot jau sakārtots. Lielākās bažas VID ir par mazajiem uzņēmējiem – tiem, kuriem iepriekš nav bijusi darīšana ar muitas procedūrām. Proti, sūtījumiem, kuru vērtība pārsniedz 22 eiro, piemēros muitas nodokli un Latvijas pievienotās vērtības nodokli (PV). Tiesa – jāņem vērā, ka no nākama gada 1.jūlija, kad stāsies spēkā PVN e-komercijas pakete – nodokli sāks iekasēt jau no pirmā centa.

Lasi vēl: Ārlietu ministrija vienlaikus aicina tos Apvienotajā Karalistē dzīvojošos Latvijas valstspiederīgos, kuri nav reģistrējušies pastāvīgajam statusam, to izdarīt.

“Pirmais, kam jāiepazīstas ar muitas formalitātēm, ir šie pārvadātāji. Viņiem būs jānokārto muitas formalitātes gan Apvienotās Karalistes pusē, gan arī šeit – kontinetālās Eiropas pusē. Tas var būt, gan ierodoties ES, gan arī ar tranītu ierodoties Latvijā. Tas nozīmē ļoti lielu administratīvo slogu, it īpaši, tādiem komersantiem, kuri līdz šim ar muitas frmalitātēm nav iepazinušies. Jārēķinās, ka tur būs sastrēgumi,” pauda Knoka.

Arī Ārlietu ministrija aicina valstspiederīgos gatavoties laikus – patlaban sarunas starp abām pusēm rit ļoti smagnēji – par pārejas perioda pagarinājumu netiek runāts un nevar izslēgt, ka bezvienošanās šķiršanos. Turklāt, jau tagad skaidrs, ka attiecības pašreizējā formātā neturpināsies.

“Pārmaiņas būs neatkarīgi no tā, būs vai nebūs līgums. Visvairāk pārmaiņas skars tirdzniecības sakarus un uzņēmējus, sevišķi ir jāaicina tie uzņēmēji, kuriem nav kontaktu veidošana ārpus ES, pievērst šim uzmanību un sākt gataboties gan importam, gan eksporam, kādas procedūras var sagaidīt. Dzīve noteikti nebūs tāda pati kā līdz šim, mēs ceram, ka izdosies vienoties par tirdzniecības nosacījumiem. Latvijas interesēs ir panākt tirdzniecību bez kvotām un tarifiem, taču mēs, reālistiski skatoties, nevaram izslēgt scenāriju ka šī sadarbība mainīsies,” pauda Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Baķeris.

Ārlietu ministrija vienlaikus aicina tos Apvienotajā Karalistē dzīvojošos Latvijas valstspiederīgos, kuri nav reģistrējušies pastāvīgajam statusam, to izdarīt. Reģistrēšanās būs iespējama līdz nākamā gada vidum. Pēc tam uz migrantiem attieksies jau citas – britu – prasības un nebūs iespēja brīvi pārvietoties ar mērķi dzīvot Lielbritānijā.