Latvijas pilsoņiem Zviedrijā atņem bērnus; situācijas risināšanā iesaistījusies Latvija

10 komentāri

Neapskaužamā situācijā nonākusi kāda Zviedrijā dzīvojoša latviešu ģimene, kurai atņemti divi nepilngadīgi bērni, jo Zviedrijas bērnu tiesību aizstāvjiem radušās aizdomas par vardarbību ģimenē, ko bērnu vecāki kategoriski noliedz, un situācijas risināšanā ir iesaistījušies arī Latvijas diplomāti, vēsta TV3 Ziņas.

Zane ar vīru Zviedrijā dzīvo jau vairāk nekā 10 gadu, ģimenē aug septiņus gadus vecs puika Matīss un piecus gadus veca meitene Samanta. Sarunā ar TV3 Ziņām bērnu mamma stāsta, ka problēmas sākušās skolā. Puika sūdzējies, ka tiek apsaukāts un sists.

“Pirms pāris nedēļām telefoniski skolai pārmetu, ka situācija ir aizgājusi pa traku, ka bērns nāk katru dienu mājās un sūdzas par to, ka viņu sit, baksta un grūsta. Es uzdevu jautājumu, vai man ir jāziņo kaut kur tālāk, jo man kā mammai ir jāaizstāv savs bērns – viņa teica, – nē, viss jau ir nodots tālāk rektoram,” stāsta Zviedrijā dzīvojoša Latvijas pilsone Zane Dreijere.

Zane saka, ka skola nav iesaistījusies problēmas risināšanā un viss rezultējies ar kautiņu skolā.

“Viņš bija ļoti uztraukts, ka mamma būs dusmīga, negribēja, lai stāsta mums, jo viņš domāja, ka mēs dusmosimies, jo mēs pēc būtības mājās bērnam mācām, ka kauties nav labi, mums ir mazāka māsiņa Samanta, kas arī ir izņemta. Nepagāja nedēļa, un man zvanīja no sociālā dienesta. Mūs izsauca uz pārrunām, skola bija uzrakstījusi iesniegumu par situāciju mājās, ka Matīss esot teicis skolotājai – ka viņam ir bail, ka tētis dusmosies, viņi to atreferēja sociālajam dienestam, ka tētis viņu sitīs,” stāsta Zviedrijā dzīvojoša Latvijas pilsone Zane Dreijere.

10. maijā sociālais dienests izvaicājis gan bērnus, gan vecākus. Pēc sarunām dienests paziņojis, ka abi bērni tiks izņemti no ģimenes. Kopš tās dienas ģimenei tikai 31. maijā bija ļauts dienesta uzraudzībā uz divām stundām satikt savas atvases. Abi bērni patlaban ir atdoti aprūpei pagaidu audžuģimenē.

“Viņi pateica, ka ir pieņēmuši lēmumu, ka, uzskatot, ka bērniem draud briesmas, un viņi tūlīt pat izņēma bērnus no ģimenes. Mūsu bērni ir veseli – nekad nav bijušas nekādas traumas, vardarbība ģimenē nenotiek, tas, ka vecāki kādreiz paaugstina balsi, kad viņiem neklausa, tas notiek jebkurā ģimenē. Nav neviena ieraksta, ka bērni kaut ko tādu ir teikuši,” skaidro satrauktā mamma.

Vecāki uzreiz vērsušies Latvijas vēstniecībā Zviedrijā, līdz ar to šajā procesā iesaistījušās arī Latvijas varasiestādes.

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris

“Strādājam kopš pirmās dienas, kad saņēmām informāciju, šī ir nopietna konsulārās palīdzības lieta kā jebkura cita, kas ir saistīta ar mazgadīgajiem, bērniem un to izņemšanu no ģimenes. Ņemot vērā, ka konsulārā palīdzība ir tieša un individuāla, es nevaru komentēt konkrēto gadījumu. Mēs darām visu un ticam, ka ārvalstu interesēs ir šos gadījumus iespējami ātri atrisināt, jo, protams, ka bērnam jābūt ģimenē.”

Tieslietu ministrijā neslēpj, ka situācijas, kad Latvijas pilsoņiem ārvalstīs atņem bērnus, ir regulāras – īpaši, ja runa ir par Skandināvijas valstīm, kur uz bērnu tiesībām raugās visstingrāk. Šajā gadījumā Tieslietu ministrija pieprasījusi lietas apstākļus Zviedrijas varasiestādēm.

“Mūsu galvenais mērķis ir, lai šie bērni nokļūst atpakaļ savās bioloģiskajās ģimenēs, ja tas nav iespējams, tad paplašinātajās bioloģiskajās ģimenēs – vecmamma, vectēvi, māsas, brāļi. Ja tiek uzskatīts, ka bērns nevar atgriezties bioloģiskajā ģimenē, tad mēs, iesaistot Latvijas sociālos dienestus, meklējam iespējas, kā bērnus nodot aizgādībā paplašinātai ģimenei,” skaidroja TM Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Baiba Jugane-Lintere.

Tikmēr Zviedrijas bērnu tiesību aizstāvji vecākiem teikuši, ka jārēķinās – jautājuma risināšana var ilgt gadiem.

“Mēs neesam briesmīga ģimene, mēs esam vidusmēra ģimene. Nekad neesam fiziski vai morāli iespaidojuši, mēs savus bērnus mīlam un vienmēr esam darījuši visu iespējamo, lai sekmētu viņu labu attīstību, dzīves apstākļus, viņiem ir viss, kas viņiem ir vajadzīgs,” apliecināja bērnu māte.

Ceturtdien, 3. jūnijā, paredzēta lietas apspriešana Zviedrijas pilsētas Vesterosas domē, kurai attiecīgi jāapstiprina vai jānoliedz sociālā dienesta pieņemtais lēmums par bērnu izņemšanu no ģimenes.

10 komentāri