Latvijas drošības jaunais risks – Tramps ir kā Putins. Viņam nevar ticēt

5 komentāri

Latvijas drošības situācija šodien ir vājāka nekā bija vēl vakar. Tā ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu komentē bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tikmēr militārie un politikas eksperti atzīst, ka Donaldam Trampam līdzīgi kā Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nevar ticēt, kas mūsu drošības situāciju nākotnē padara neskaidru.

Priekšvēlēšanu laikā Donalds Tramps ir sarunājis daudz lietu, kas Latvijā vairoja nedrošības sajūtu. Viņš izteica šaubas par ASV palīdzību gadījumā, ja Krievija uzbruktu Baltijas valstīm, un līdz ar to kļuvis par pirmo ASV prezidenta vēlēšanu uzvarētāju, kurš publiski izteicies, ka NATO piektā panta garantijas nav akmenī cirstas.

Tāpat nākamais Baltā nama saimnieks vairākkārt apmainījies ar Vladimiru Putinu komplimentiem, par spīti tam, ka viņa valsts pēc Krimas aneksijas pret Krieviju vērsusi sankcijas.

Foto:  LETA

Foto: LETA

Vladimirs Putins, Krievijas valsts prezidents

Tramps ir ļoti spilgts cilvēks, neapšaubāmi talantīgs.

 

Donalds Tramps, ASV Valsts prezidents

Ja Putins saka par mani lieliskas lietas, es teikšu lieliskas lietas par viņu! Viņš ir īsts līderis. Viņš stingri kontrolē notiekošo savā valstī, daudz lielāka mērā, kā to darījis mūsu prezidents Obama.

Ņemot vērā izteikumus, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga TV3 Ziņām atzina, ka šodien Latvija atrodas nedrošākā situācija nekā vakar:

Viņa paziņojumi ir bijuši skaidri attiecībā uz viņa vēlmi ASV ne pārāk iesaistīt citu valstu aizsardzībā un tiešā veidā izteicis šaubas par ASV vietu NATO aliansē.

Foto: LETA/AFP

Trampa kā politiķa galvenais trūkums ir, ka viņam nevar uzticēties. Vienīgais, kas atliek, ir cerēt, ka Trampa teiktais ir bijis priekšvēlēšanu populisms, kas, laikam ritot, aizmirsīsies.

Pauls Raudseps, politikas komentētājs

Viņš ir neprognozējams. Bieži vien tam, ko viņš saka, nevar uzticēties. Viņš maina savas domas, tā kā mēs esam nonākuši daudz lielākā nedrošības zonā. Mēs varam cerēt, ka viss būs labi, bet cerība nav politika.

 

Mārtiņš Vērdiņš, atvaļināts NBS kapteinis

Ir zudis viens no mūsu politiķu izmantotiem argumentiem, ka NATO 5. pants ir mūsu aizsardzības alfa un omega. Šodien esam šķīrušies no ilūzijām, ka varam neko nedarīt savu pašaizsardzību spēju stiprināšanai.

Latvijas diplomātiem, visticamāk, vajadzēs daudz biežāk atgādināt Vašingtonā par līdzšinējo sadarbību drošības jautājumos, tostarp to, ka septiņi karavīri ASV interešu vārdā zaudējuši dzīvību Irākā un Afganistānā.

Lielais nezināmais ir Putina un Trampa savstarpējās attiecības. Berlīnē bāzētā Ričarda Holbruka foruma direktors Jans Tekau prognozē, ka Putinam Trampu būs viegli apspēlēt uz Eiropas skatuves.

Jans Tekau, ārpolitikas pētnieks, Ričarda Holbruka foruma direktors

Tramps ir teicis, ka viņam patīk Putins un viņa darbības stils. Viņš domā, ka, ja Krievijai ir intereses reģionā, tā nav ASV lieta. Tāpēc Putinam Tramps būs kā lieliska dāvana, jo viņam nav nekādas sapratnes par Eiropas drošības situācija un varas līdzsvaru šeit. Tā ir ļoti sarežģīta sistēma, kuru Putins zina visu un meistars taktiskajās izspēlēs, kurās Trampu vienkārši apspēlēs.

Par spīti bažām, Vīķe-Freiberga cer uz republikāņiem, kas parasti attiecībās ar Krieviju ieņēmuši visai stingru pozīciju.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl