Latvijā radīta unikāla vides objekta kopija aizceļojusi uz Francijas Alpiem

Pievienot komentāru
Latvijā radīta unikāla vides objekta kopija aizceļojusi uz Francijas Alpiem
Vides objekts Kārsavā. (PUBLICITĀTES)

Kārsavā radītā vides objekta “Uguns” kopija tiek izrādīta prestižā mākslas festivālā Francijas Alpos līdzās daudzu pasaules mākslinieku darbiem.

Latvijas simtgades ietvaros radīto vides instalāciju “Uguns”, kas uzstādīta pie Latgales pilsētas Kārsavas, pamanījuši prestižā mākslas festivāla “Annecy Paysages” organizatori, un patlaban instalācijas kopija tiek izrādīta festivālā līdzās vairāku pasaulē pazīstamu mākslinieku veikumiem.

Vides instalācijas “Uguns” autors ir arhitekts Didzis Jaunzems.

Oriģinālais vides objekts “Uguns” tapa, sadarbojoties Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldībām, īstenojot projektu ”Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!”.

Objekts “Uguns” un tā kopija, kas tagad izstādīta Eiropas dārzos Ansī pilsētā, ir veidoti kā paviljons, kā meditācijas un sarunu vieta. Paviljona formu valoda rada atsauci ar uguns liesmu dinamiku, mainību un nokrāsu. Koka brusu krāvums ir būvēts, rotējot katru nākamo elementu 2,5 grādu leņķī pret iepriekšējo, kopā veidojot deviņas simboliskas liesmas. ”Sēdvietu izkārtojums paviljona iekšpusē aizgūts no ugunskura vietas principa, kur sēdēšana aplī ap to vieno un saliedē cilvēkus,” skaidro Jaunzems.

”Vēstījums, ko apmeklētājiem atklāj pieci Ziemeļlatgales vides objekti, tostarp “Uguns”, ir – aicināt cilvēkus vairāk pievērst uzmanību dabai, ieklausīties un cienīt tās teikto, apjaust to, ka cilvēks nav vienīgais dabas iemītnieks, un visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama. Šie vides objekti, tostarp – arī “Uguns”, bija dāvana Latvijai tās simtgadē,” stāsta instalācijas autors, arhitekts.

Māksliniekus, kas piedalās festivālā ”Annecy Paysages” izvēlas tā direktors Salvadors Garsia kopā ar konsultantiem. Tiek plānots, ka divu mēnešu festivāla norises laikā (līdz 15. septembrim) to apmeklēs vairāki simti tūkstošu pilsētas un festivāla viesu no visas pasaules. Festivālā atklāšanas pasākumā jau piedalījušies aptuveni 10 000 cilvēku.

”Mūsu komandai ir patiess prieks, ka patlaban par oriģinālo vides objektu Kārsavā uzzinās daudz lielāks skaits cilvēku. Ceram, ka tas arī varētu rosināt cilvēkus apmeklēt dabas parku Numernes Valnis, kurā pavisam citā dabas kontekstā apskatāms oriģinālais paviljons “Uguns”,” turpina Jaunzems.

Arhitekts un scenogrāfs Didzis Jaunzems ir autors tādiem objektiem un skatuvēm kā Dabas Koncertzāle, kas 2015. gadā saņēma Latvijas Arhitektūras Gada balvu un 2018. tika nominēta Latvijas Arhitektūras Gada balvai, Likteņdārza skatu terase, kas 2012. gadā saņēma Latvijas arhitektūras Gada balvu, vides objekts “Gaiss”, “Parametriskais ledājs”, “Kaleidoskops”, vairāku operu un arī Lielās Mūzikas balvas ceremonijas skatuves scenogrāfs, kā arī scenogrāfs multimediālajai deju lielizrādei ”Abas Malas” un vairākiem citiem Latvijas valstiskumam veltītiem koncertiem un pasākumiem.