Latvija nosoda tā dēvēto “vēlēšanu” sarīkošanu Krievijas kontrolē esošajā Austrumukrainā

2 komentāri
Latvija nosoda tā dēvēto “vēlēšanu” sarīkošanu Krievijas kontrolē esošajā Austrumukrainā
ITAR-TASS/SCANPIX

Par spīti Ukrainas un citu valstu aicinājumiem apturēt separātistu organizētās vietējās vēlēšanas Austrumukrainā, tās ar Krievijas atbalstu vakar tomēr notika. Pagaidām šo neatzīto vēlēšanu rezultāti vēl nav izziņoti, tikmēr Eiropas Savienība (ES) akcentē, ka tās ir pretrunā ar Minskas vienošanos un var saasināt jau tā samilzušo Austrumukrainas konfliktu.

Svētdien Austrumukrainā – krievu kaujinieku sagrābtajās teritorijās – notika pašpasludinātās pārvaldes vēlēšanas. Jau pirms iecirkņu atvēršanas Ukrainas drošības dienesti ziņoja, ka Maskava vēlēšanu rezultātus plāno viltot.

“Viss par šīm vēlēšanām tika izlemts jau iepriekš, tostarp tas, ka balsojumā piedalīsies 70% iedzīvotāju, bet separātistu līderi Pušilins un Pasečņiks saņems attiecīgi 55% un 63% balsu,” norāda Ukrainas drošības dienesta vadītājs Vasīlijs Gricaks.

Ukrainas varasiestādes balsojuma rezultātus negrasās atzīt un atkārtoti vainoja Krieviju šo teritoriju okupācijā. “Krievija uzņēmās pilnīgu atbildību, apstiprināja savu dalību okupācijā un tieši piedalījās šo viltus vēlēšanu organizēšanā. Tās neatbilst Ukrainas likumiem. Tās notiek zem Krievijas ieroču stobriem okupētā teritorijā,” pauda Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

“Sankcijas pilnīgi noteikti tiks piemērotas gan tiem, kuri ir atbildīgi par šo vēlēšanu organizēšanu, gan tiem, kuri tiks ievēlēti,” sacīja Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Kļimkins.

Vēlēšanas neatzīst arī citas valstis. Piemēram, Vašingtonā un Briselē bažījas, ka Kremļa atteikums apturēt šīs vēlēšanas vēl vairāk apgrūtinās centienus atrisināt konfliktu. Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, norāda, ka vēlēšanu iecere ir pretrunā ar Minskas vienošanos. Tikmēr paši separātisti to kategoriski noliedz.

“Šīs vēlēšanas nav pretrunā ar Minskas vienošanos. Mēs esam brīva republika, brīva valsts. Saskaņā ar mūsu likumiem, ar Luhanskas Tautas Republikas konstitūciju, vēlēšanām ir jānotiek!” uzskata pašpasludinātās Luhanskas Tautas republikas vadītāja amata kandidāts Leonīds Pasečņiks.

Kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu, dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 10 000 cilvēku. Eiropas Savienība, ASV un citas Rietumvalstis Kremli ir sodījušas gan ar sankcijām pret daudzām Krievijas amatpersonām un finanšu nozarēm.

2 komentāri