Latviete par haosu Honkongā: pašnāvību vilnis, vardarbība un valdības nievājošā attieksme

3 komentāri
Latviete par haosu Honkongā: pašnāvību vilnis, vardarbība un valdības nievājošā attieksme
AFP / SCANPIX

“Protesti ilgst teju sešus mēnešus, un iedzīvotāji ir nikni uz valdību, bet valdība pilnīgi nereaģē uz notiekošajiem protestiem. Viss sākās mierīgi, ar protesta gājieniem, taču pamazām tas pārauga milzīgā vardarbībā un policijas visatļautībā,” ekskluzīvu komentāru Skaties.lv par Honkongā pašreiz notiekošo haosu sniedz latviešu uzņēmēja, kura pilsētā atvērusi savu beķereju.

Latviete atklāj, ka daži jaunieši pat izdarījuši pašnāvību, pirms nāves atstājot zīmītes, ka tas paveikts Honkongas valdības bezdarbības dēļ.

Jauniešiem augot, vecāki, valdība solīja spožu nākotni, solīja visu, ja tikai mācīsies un sekos noteikumiem, nekas cits nav jādara, viss būs lieliski. Un tad pēkšņi Ķīna paziņo, ka vēlas Honkongā ieviest drastiskus likumus, kas ierobežo cilvēku brīvību, un būtībā nākotne šeit Honkongā viņiem vairs nav.

Tieši jaunieši visaktīvāk paužot niknumu pret valdību. Tiekot arī boikotēta uzņēmējdarbība, kas pieder Ķīnai, piemēram, Ķīnas banka, pasaulē atpazīstamais “Starbucks”, ko, izrādās, Āzijā pārvalda Ķīna, vēl ir arī veikalu ķēdes “360” un vairāki Ķīnas restorāni.

“Ne tikai boikotē, bet arī dedzina, demolē, sit ārā stiklus. Galvenā doma ir sist Ķīnai tur, kur sāp visvairāk – pa maciņu. Šie protesti galvenokārt norisinās nedēļas nogalēs. Līdz ar to visi pasākumi tiek atcelti, kas savukārt ļoti iespaido vietējo biznesu.”

Beķerejas īpašniece no Honkongā notiekošajiem protestiem ciešot zaudējumus. “Nekādi nevaru rēķināties ar apmeklējumu un to, vai ir vērts organizēt kādu pasākumu. Varu būt pateicīga, ka mēs tomēr vēl turamies, kā varam, bet citi uzņēmumi, arī manu paziņu lokā, ir diemžēl bankrotējuši.”

Pilsētā esot ļoti daudz kafejnīcu, bāru un citu sabiedriskās ēdināšanas un izklaides vietu, kas ir aizvērtas, vairākas no tām – uz neatgriešanos. Vietējie iedzīvotāji gan izrādot iniciatīvu un atbalstot mazo uzņēmējdarbību. “Viņi cenšas vairāk nekā jebkad iet paēst sava rajona mazajās kafejnīcās.”

Latviete arī norāda, ka pirmdienas rītā piedzīvots līdz šim trakākais protests – kāds policists sašāva jaunu vīrieti, bet vēl viens protestētājs ticis aizdedzināts. Nākamajā dienā viss turpinoties, proti, nekas neliecinot, ka protestam redzamas beigas.

“Pirmdien valdības priekšsēdētāja Kerija Lama paziņoja, ka valstī ārkārtas situācijas nav, tāpēc nevēlas nekam piekrist un izsludināt ārkārtas situāciju. Tas, protams, sadusmoja ļaudis vel vairāk, tāpēc es domāju, ka vēl pāris dienas nekārtības neapstāsies.”

Uzņēmēja vēl piebilst, ka katrs trešais komersants savā iestādē piedāvā lielas atlaides, lai tik cilvēki nāktu pie viņiem pavakariņot, lai cilvēki izvēlētos tieši viņu piedāvātās naktsmājas. Tiekot izsludināti arī īpaši piedāvājumi un tamlīdzīgi.

Iepriekš vēstīts, ka kopš protestu sākuma jūnijā šonedēļ bija trešā reize, kad protestētājs sašauts, izmantojot kaujas munīciju.

Sākotnējais protestu cēlonis bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām.

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma, un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047. gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.

Protesti notika arī pagājušajā nedēļas nogalē, un pirmdien Honkongā izsludināts streiks, lai pieminētu 22 gadus vecā studenta Čova Cloka nāvi. Viņš pagājušajā pirmdienā nokritis no daudzstāvu automašīnu stāvvietas netālu no vietas, kur policija raidīja asaru gāzi pret valdību vērstas demonstrācijas izklīdināšanai. Piektdien viņš no gūtajām traumām mira.

Lai traucētu cilvēkiem doties uz darbu, protestēji pirmdienas rītā sāka veidot barikādes ielās un izdemolēja ieejas metro.