Latviešu pensionāre Lielbritānijā: Ja atgriezīšos, nezinu, vai saņemšu britu pensiju

5 komentāri
Latviešu pensionāre Lielbritānijā: Ja atgriezīšos, nezinu, vai saņemšu britu pensiju
LNT

Viesstrādnieki Lielbritānijā bažījas – vai pēc šīs valsts izstāšanās no Eiropas Savienības varētu izgaist sapnis par dāsnajām britu pensijām? Darbs Lielbritānijā daudziem pirmspensijas vecuma latviešiem iepriekš bija kā stratēģija, lai nodrošinātu mazliet labākas vecumdienas nekā Latvijā.

Anglijā dzīvojošā Mārīte Tera atbraukusi apciemot radiniekus Siguldā. Pirms desmit gadiem viņai emigrēšana uz Angliju bija izmisuma solis kredītu dēļ.

“Varbūt es jau sen kā karātos kokā, un mani grauztu tārpi, bet taču daudzi cilvēki banku dēļ dodas nāvē Latvijā,” teic Mārīte.

Kad parādi bija nomaksāti, Mārīte turpināja dzīvot svešumā, jo vēlējās iegūt Lielbritānijas pensiju. Tagad pēc desmit nostrādātiem gadiem salātu pakošanas fabrikā Anglijas pilsētā Vīganā viņa sasniegusi pensionēšanās vecumu.

Sieviete stāsta: “Šobrīd par manu britu pensiju nekas skaidri nav zināms, un pēc šī trakā referenduma es vēl mazāk kaut ko sajēdzu par šo britu pensiju”.

Video

Pirms mēneša viņa darbu angļu fabrikā pameta un nu gaida britu valsts pensiju kopā ar privātajā fondā iemaksāto un darbavietas pensiju.

“Ja tās būtu 140 mārciņas nedēļā, tas būtu ”very excellent”. Bet nezinu, neesmu pārliecināta, vai tas tiešām tā būs. Neredzu es “piķīti” savā bankomātā,” viņa norāda.

Vērtējot interneta sociālo tīklu ierakstus, referendums par izstāšanos no Eiropas Savienības ir satraucis lielu daļu Austrumeiropas imigrantu senioru. Uz jautājuma zīmes esot viņu plāni ar nopelnīto Lielbritānijas pensiju un pensiju piemaksām atgriezties savās izcelsmes valstīs.

“Man tiešām rodas bažas par to, vai, ja es tagad aizbraucu no Anglijas un ja man nav tā pilsonība, tad viņi tiešām var arī to naudu nesūtīt uz Latviju. Lūk, par to man ir bažas. Varbūt tad man vajadzētu to otro pilsonību. Es točno nezinu, un man ir neskaidrības, ja es pēc kādiem trīs gadiem atbraucu uz Latviju, vai es saņemšu te to britu pensiju, vai es nesaņemšu,” bažījas Mārīte.

Lai arī britu oficiālās iestādes vēl klusē, kā izstāšanās no Eiropas Savienības ietekmēs pabalstus imigrantiem, latviešu konsultāciju un tulkošanas birojā Anglijas pilsētā Spaldingā mierina – britu valsts pensijas no nomaksātā sociālā nodokļa neviens nevar atņemt. Taču jautājums ir, kas notiks ar pensiju kredītu jeb pensiju piemaksām. Tā ir summa, lai sasniegtu iztikas minimumu. Tieši šīs pensiju piemaksas imigrantu senioriem ir lielākas nekā pati valsts pensija. Zināmā mērā imigrantu senioriem tā ir kā viegli iegūstama nauda.

“Jebkurš no vecvecākiem var pieprasīt pensijas kredītu, kaut arī te nekad nav dzīvojuši un strādājuši. Saņem pensijas kredītu tikpat lielu kā vietējais iedzīvotājs. Atkarīgs no tā, cik pensiju saņem Latvijā, bet aptuveni tā summa, kas sniedzas, būtu no 100 līdz 150, reizēm ir pat vairāk, mārciņām nedēļā,” stāsta konsultāciju un tulkošanas biroja Anglijā vadītāja Laima Brencs.

Šādu papildu ienākumu stratēģiju izmanto seniori-imigranti no Latvijas, aizbraucot pieskatīt savus mazbērnus. Tad Lielbritānijas pensijas piemaksu aprēķina no Latvijas pensijas apmēra. Tiek pieļauts, šādai vieglai naudai drīz Lielbritānijā varētu pienākt gals. Savukārt pensionāri Mārīti satrauc, ka imigrantiem varētu atņemt virkni papildu labumu, piemēram, bezmaksas sabiedrisko transportu.

“Ja cilvēks aiziet Anglijā pensijā, tad viņam īre nav jāmaksā, ja dzīvo viens pats. Tad nav jāmaksā zemes nodoklis, kas gadā sastāda 950 mārciņas. Ja tev ir savs ģimenes ārsts, tad tu nemaksā neko, un, ja izraksta zāles, tad visas zāles ir par brīvu. Pensionāri dzīvo ļoti labi Anglijā,” teic Brencs.

Jautājumi par pensijām pēc referenduma ir tik ļoti aktualizējušies starp imigrantiem, ka viņu daudzie zvani uz Lielbritānijas Darba lietu un pensiju departamentu likuši jau ieviest automatizētu atbildi.

Referenduma dēļ šobrīd departaments neveic nekādas izmaiņas pensiju izmaksā. Mēs jūs laikus informēsim, ja nākotnē gaidāmas kādas izmaiņas.

Tikmēr Mārīte norāda – lai vai kādas būs izmaiņas, šobrīd pat pirmspensijas vecuma cilvēkiem ir daudz vieglāk Lielbritānijā nekā Latvijā.

“Ja es nebūtu aizbraukusi uz Angliju, tad es nebūtu arī bišķi paceļojusi. Esmu bijusi Tenerifē, Kubā, Meksikā, Islandē. Jā, ja tev piķītis ir, tad tikai dragā,” atzīst Mārīte.

Viņa vērtē – ja spēks kaulos, tad darbu fabrikā Anglijā var atrast pat 60 gados.

Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūrā LNT Ziņām sacīja – nav iespējams noteikt, cik daudz pensionāru pēc atgriešanās no Lielbritānijas šobrīd Latvijā saņem gan Latvijas, gan britu pensijas. Sociālā nodokļa iemaksas netiek pārceltas no Lielbritānijas uz Latviju. Britu pensiju latvieši saņem britu banku kontos.

5 komentāri